Będzie portal dla? donosicieli!

W Szwecji niedługo powstanie portal z donosami. Tutejszy Urząd Skarbowy chce w ten sposób walczyć z podatkowymi oszustami.

Szwedzki budżet przez nieuczciwych podatników traci rocznie ponad 130 miliardów koron. Od 2012 roku każdy Szwed, który ma podejrzenie, że np. jego sąsiad oszukuje fiskus, będzie mógł zgłosić to na specjalnym portalu Urzędu Skarbowego. W telewizyjnych wiadomościach przedstawiciel szwedzkiej Skarbówki Lars Lundh zapewnił, że powstanie tego portalu nie jest namawianiem do donoszenia na innych. Powstanie portal z donosami ma na celu, jak twierdzi szwedzki fiskus, ułatwienie obywatelom kontaktu z Urzędem Skarbowym oraz podzielenie się z nim ?jakąś informacją?.

Obecnie do szwedzkiej skarbówki napływa rocznie 20 tysięcy skarg. Przeważnie Szwedzi meldują, że dany przedsiębiorca zatrudnia pracowników na czarno. Skarbówka ma nadzieje, że dzięki portalowi liczba donosów wzrośnie o połowę. W tym europejskim kraju wysokość zarobków jest jawna. W skarbówce można dowiedzieć się ile np. zarabia sąsiad ? wystarczy znać PESEL lub datę urodzenia danej osoby. Ponadto informacje o dochodach można uzyskać na portalu ratsit.se


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.