Jak oszczędzać?

Nie udaje Ci się odłożyć choćby parę złotych? Nie stać Cię na oszczędzanie, czy może nie radzisz sobie z finansami?

Zarabiając nawet dwa, trzy tysiące mamy problemy, aby zagospodarować jakiś grosz na tzw. czarną godzinę. Dziwi Cię to, że emeryci zawsze mają zaskórniaki, a Tobie się to nie udaje? Otóż nasi rodzice, dziadkowie są przyzwyczajeni do oszczędzania. Jak słusznie twierdzą bankowcy, oszczędności mają te osoby, które w sposób racjonalny zarządzają budżetem domowym. Tu potrzebna jest dyscyplina i konsekwencja.

MillwardBrown SMG/KRC przeprowadził badania, z których wynika, że 46% Polaków nie planuje budżetu domowego. Oszczędzanie to wysiłek zespołowy, całej rodziny, dlatego na temat finansów trzeba rozmawiać z dziećmi. Domowy budżet należy planować. Warto zrobic sobie tabelkę, po jednej stronie wypisać nasze dochody, a po drugiej obowiązkowe wydatki: opłaty za prąd, wodę, czynsz itd. Pieniądze na oszczędzanie trzeba odłożyć od razu po otrzymaniu wypłaty. To co pozostanie dzielimy przez ilość dni w miesiącu. W ten sposób dowiemy się ile złotych dziennie możemy wydać. Oszczędzanie będzie łatwiejsze jeśli będziemy operować gotówką. Płacenie kartami, szczególnie kredytowymi może spowodować ekonomiczną katastrofę.

Firma GFK przeprowadziła sondaż o naszych finansach domowych. Tylko 1/3 z nas udaje się oszczędzanie. Co dwudziesty Polak ma odłożone 5 ? 10 tysięcy złotych, a 10 ? 20 tysięcy złotych tylko co setny z nas. Żadnych oszczędności nie ma natomiast aż 65% Polaków.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.