Nie stać nas na benzynę. Auto- gaz wraca do łask

Tradycyjne paliwa ciągle drożeją. Branża LPG prawdopodobnie będzie zarabiać kokosy, bowiem Polaków nie stać na benzynę i przerzucają się na znacznie tańszy auto- gaz.

Szacuje się, że do końca 2011 roku liczba samochodów na gaz wrośnie o dwieście tysięcy. To z kolei oznacza, że w Polsce będzie jeździć aż dwa i pół miliona aut na gaz. Branża LPG zanotowała nie tylko zwiększony pobyt na auto-gaz, ale także na gaz do ogrzewania. Zanotowano, bowiem zwyżkę sprzedaży tego gazu o blisko 20%. Jak się więc okazuje tą branże ominął światowy kryzys.

 Przeprowadzono ankiety w większych firmach z branży LPG, z których wynika, że ? badanych jest zdania, iż sytuacja rynku LPG jest dobra. Blisko połowa ankietowanych uważa, że sytuacja w branży jest stabilna. Zdecydowana większość firm, jak wynika z ankiet, ma zamiar w najbliższym czasie inwestować pieniądze m.in. na rozwój benzynowych stacji.

Agencja Rynku Energii podała informację, że w pierwszym półroczu w naszym kraju zużyto 1042,7 tysięcy ton gazu płynnego. Specjaliści od rynku przewidują, że ceny LPG będą rosły. Gaz na stacjach pod koniec roku będzie kosztował 2,50 ? 2,72 złote za litr.

Komisja Europejska planuje od roku 2018 podwyżki akcyzy ? z 125 euro na 500 euro za tonę LPG. To prawdopodobnie spowoduje, że cena LPG wzroście nawet o złotówkę. Cena benzyny nie ulegnie zmianie, a cena ON będzie wyższa o około 30 groszy. Państwa członkowskie będą mogły jednak skorzystać z tzw. okresu przejściowego.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.