Anioły Biznesu – kim są?

Anioły kojarzą nam się zazwyczaj z czymś pozytywnym, nie inaczej jest także w przypadku Aniołów Biznesu. Są to zamożni inwestorzy, którzy dostarczając swój kapitał niewielkim przedsiębiorstwom są często jedyną szansą na wystartowanie nowego projektu, czy też na zaistnienie na rynku danej firmy.

Business Angel swoje pieniądze lokuje w przedsiębiorstwa, które są młode oraz dobrze prosperują. Najchętniej inwestują w branże rozwijające się, bowiem wtedy są największe szanse na szybki wzrost wartości firmy. Oczywiste jest, że inwestorzy liczą nie tylko na zwrot kapitału, ale i także na zysk.

O wsparcie finansowe w kwocie zazwyczaj od 100 tysięcy do nawet 5 milionów złotych do Aniołów Biznesu mogą więc zgłosić się dobrze rokujące przedsiębiorstwa, które na realizacje nowych projektów nie mają środków finansowych. Business Angel w zamian za kapitał otrzymuje udziały w danej firmie. Takie inwestycje wiążą się z dosyć dużym ryzykiem, dlatego wymaga się perspektyw na bardzo wysokie zyski. Aniołowie Biznesu najchętniej inwestują w następujące gałęzie gospodarki (kolejność nie jest przypadkowa): ICT/Internet/telekomunikacja/mobile, energetyka/ochrona środowiska, software/multimedia, produkcja, biotechnologia, usługi. Ci specyficzni inwestorzy stawiają przede wszystkim na te projekty, które mają potencjał, tzn. przyniosą zyski w skali w wysokości minimum 10 procent stopy zwrotu w okresie około 5 lat. Rola Anioła Biznesu nie ogranicza się jednak tylko do wykładania pieniędzy. Bardzo często służą radą, doświadczeniem jakie mają w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o nasze, polskie ?podwórko? to od kilku lat działają sieci Business Angels, których celem jest łączenie i efektywne badanie rynku, tak aby obie strony były zadowolone. Pierwsza tego rodzaju sieć powstała w naszym kraju w roku 2003, a nazywa się POLBAN. Sieć ta obejmuje najbardziej aktywnych i najlepszych Business Angels w Polsce. Ciężko jest znaleźć bazę danych Aniołów Biznesu, bowiem jest niechętnie udostępniana szerokiemu audytorium. Dlatego też to sieć kojarzy BA z przedsiębiorcami, którzy zgłosili się do stowarzyszenia z biznes planami.

Jeśli więc jesteś właścicielem niewielkiego przedsiębiorstwa i masz oryginalny, innowacyjny projekt to zastanów się, czy nie warto starać się o wsparcie finansowe Aniołów Biznesu. Tu każdy interesujący, innowacyjny projekt ma szanse doczekać realizacji. Co zrobić, aby nasz projekt został pozytywne zweryfikowany? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na powodu najczęstszych odmów inwestorów. Do takich zaliczamy między innymi: brak zaufania w stosunku do właścicieli, ograniczone perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, interes zależny wyłącznie od umiejętności właścicieli, ograniczony rynek zbytu danego produktu czy usługi.

Z całą pewnością we wczesnej fazie rozwoju firmy wsparcie Anioła Biznesu może przynieść duże korzyści. Dzięki takiej formie współpracy młoda firma uzyskuje nie tylko środki finansowe, ale i także pomoc doświadczonego inwestora.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.