Co to jest franczyza?

Termin franczyza dobrze zna niewielu z nas. Przeważnie kojarzy nam się z biznesem, co już trzeba przyznać jest niezłym wynikiem. Warto jednak poznać szczegóły, bowiem jest to jeden z sposobów na własny biznes.

Jeśli nie chcemy prowadzić biznes na własną rękę to dobrym rozwiązaniem może okazać się postawienie na franczyzę. Tym sposobem mamy szanse na wysokie zarobki, a ryzyko niepowodzenia jest tu dużo mniejsze niż w przypadku własnej działalności gospodarczej.

Polakom sieci franczyzowe najczęściej kojarzą się restauracjami szybkiej obsługi: TelePizza oraz MacDonald?s. Firmy te są nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie ikonami franszyzy. Jednak nie są to jedyne franczyzowe marki. Dokonując zakupu licencji franczyzowej będziemy prowadzić firmę pod szyldem franczyzodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko bankructwa istnieje, choć oczywiście jest mniejsze, bo znana marka powinna nam zagwarantować spore zainteresowanie klientów.

Gdy już się zdecydujemy na współpracę na zasadzie franszyzy dochodzi do podpisania przez obie strony stosownej umowy, która narzuca wzajemne obowiązki. Franczyzodawca zobowiązuje się przede wszystkim do udzielenia licencji na markę, a także do pomocy w prowadzeniu danego biznesu. Natomiast franczyzobiorca obliguje się do płacenia franczyzowych opłat ( opłata wstępna za udzielenie licencji+ pewien procent obrotów firmy) oraz prowadzenia firmy według zasad wspólnych dla całej sieci.

Należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakie obowiązują w przypadku współpracy na zasadzie franczyzy. Oto jedne z nich:

  • Właścicielem znaku towarowego oraz marki franczyzowej sieci jest franczyzodawca.
  • Cześć zasadniczą inwestycji finansuje franczyzobiorca.
  • Ceny towarów albo usług określa franczyzobiorca.
  • Właścicielem znajdującego się w punkcie mienia jest franczyzobiorca.
  • Zasady współpracy reguluje umowa franczyzy.

W gospodarkach rozwiniętych przychody ze sprzedaży firm, które funkcjonują na licencji franczyzowej wynoszą nawet kilkanaście procent PKB rocznie. Kandydat na przedsiębiorcę ma obecnie do wyboru kilkaset systemów oferujących wejście w biznes już za kilkanaście tysięcy złotych. Gdy kandydat dysponuje kwotą 100 tysięcy złotych może już przebierać w ofertach.

Z całą pewnością franczyza to sprawdzony sposób na własny biznes, który cieszy się na całym świecie sporym powodzeniem. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają doświadczenia w branży oraz wystarczających środków finansowych.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.