SESJA – wspomagacze nauki

Wielkimi krokami zbliża się okres zaliczeń i egzaminów sesji zimowej. Zaczynamy martwić się jak zdołamy ogarnąć cały materiał z wszystkich przedmiotów. Zastanawiamy się również jaki jest najlepszy sposób na naukę. Biorąc pod uwagę, że życie studenckie pisze różne scenariusze i zaplanowany okres na naukę zazwyczaj jest spożytkowany zupełnie inaczej, studenci ratują się suplementami diety dostępnymi w aptece.

Preparaty te mają wspomóc koncentrację, skupienie, pobudzić organizm do pracy na najwyższych obrotach. Decydując się na nie,  bierze się przede wszystkim pod uwagę krótki czas jaki pozostał do egzaminu. Zapomina się jednocześnie o tym, że spożycie w nadmiernych ilościach środków pobudzających może doprowadzić do sytuacji, w której będzie się pobudzonym tak bardzo, że skupienie na notatkach nie będzie możliwe.

W aptekach dostępna jest cała gama suplementów diety reklamowanych w telewizji  jako rewelacyjne i cudotwórcze środki wspomagające koncentracje. Zaskoczyć może zarówno różnorodność nazw, opakowań jak i form farmaceutycznych, nie wspominając już o cenie. Producenci prześcigają się między sobą, aby zdobyć jak największą rzesze odbiorców swojego produktu. Prawda jest jednak taka, że większość z nich ma bardzo podobny skład, a aspekty wizualne i ilościowe to jedyne różniące je elementy. Środki dostępne w aptekach bez recepty, które mamą ułatwić naukę, zawierają zazwyczaj wyciąg z miłorzębu japońskiego odpowiedzialnego za poprawę pamięci. Niestety nie działają one natychmiastowo.  Zawierają one również kofeinę w takich dawkach jakie zawiera filiżanka kawy, z tą różnica że kawa wypłukuje witaminy i magnez z organizmu, natomiast tabletki te ich dostarczają.

Tabletki wspomagające koncentracje najbardziej działają na osoby, które w życiu codziennym nie stosują żadnych innych suplementów diety, takich jak kawa czy też napojów energetycznych. Taki organizm, do którego dostarczymy dawkę środków energetycznych jest bardziej skupiony, nie odczuwa senności i rzeczywiście nauka przychodzi  mu z większa łatwością.

Efekt placebo, to chyba najlepsze określenie wspomagaczy nauki, do których zachęcają nas ich producenci. Najlepszym i sprawdzonym sposobem na osiągnięcie pozytywnych wyników z egzaminów jest rozpoczęcie powtarzania materiału dużo wcześniej. Ingerencje w funkcjonowanie organizmu środkami zewnętrznymi może spowodować rozstrojenie i nadmierne pobudzenie, negatywne efekty może nie są widoczne od razu, ale na pewno dadzą o sobie znać później gdy okaże się, że mamy problemy z sercem albo z żołądkiem.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.