Jaki zawód wybrać?

Lata, w których jeden zawód wystarczał na cale życie niestety już minęły. Wchodząc w XXI wiek jesteśmy zmuszenie do przystosowanie się do nowych reali życia. Kilkakrotna zmiana zatrudnienia, kwalifikacji zawodowych staje się normom.  Dlatego też musimy pamiętać, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do konieczności bycia wszechstronnym, elastycznym oraz do umiejętności szybkiej adaptacji w nowym środowisku. Wybierając kierunek rozwoju zastanówmy się jakie dziedziny życia w przyszłości będą się prężnie rozwijały i jakie posiadamy umiejętności, które pomogą nam odnieść sukces w wybranym przez nas zawodzie.

Według badań w najbliższych dwudziestu latach najbardziej potrzebni będą absolwenci: elektroniki i komunikacji, budownictwa, mechaniki, chirurgii plastycznej, technologii żywienia oraz ochrony środowiska.

Środowisko naturalne to jedna z dziedzin, która podlega największym zmianom. Rozmowy na temat zmian klimatu i ich wpływu na życie ludzi to jedne z podstawowych zagadnień analizowanych przez naukowców. Niepokoi ich coraz mniejsza ilość słodkiej wody w niektórych częściach globu, jak również wzrastające temperatury powietrza. Coraz popularniejsza staje się turystyka kosmiczna, dlatego też inżynierowie, specjaliści nauk ścisłych przez najbliższe dwie dekady mogą być spokojni o swoje zatrudnienie. Pożądani na rynku pracy będą specjaliści od zmian klimatu oraz piloci kosmiczni. Są to jednak zawody, które wymagają wysokich kwalifikacji, umiejętności oraz sprawności fizycznej organizmu.

Medycyna to również jedna z dziedzin cechujących się szybkim rozwojem w ostatnich latach. Chirurgia plastyczna staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Naukowcy prześcigają się między sobą aby pozyskać klientów i zaspokoić ich coraz większe wymagania. Współcześni ludzie nie dokonują już tylko delikatnych poprawek kosmetycznych. Obecnie podmienia się już całe fragmenty ciała, nie zawsze z konieczności ratowania życia lub zdrowia pacjenta. Zmiany w medycynie zauważamy również w dziedzinach transplantacji organów i kończyn, które w najbliższym czasie staną się podstawowym zabiegiem chirurgicznym. Nano-medycyna, czyli nauka reprezentowany przez  lekarzy posiadających umiejętności pracy przy pomocy mikroskopijnych sprzętów, które zdalnie poruszają się po organizmie człowieka, aby usunąć komórki rakowe, to również obszar rozwoju i zapotrzebowania na specjalistów.

Rosnąca popularność Internetu i wszechstronność jego wykorzystania w życiu codziennym sprawia, że zawody takie jak sprzedawca, będą odchodzić w zapomnienie. Spowodowane jest to przede wszystkim możliwością zakupu produktów za pośrednictwem komputera, telefonu czy też telewizora, bez konieczności wychodzenia z domu. Społeczeństwo pędzące za sukcesem, nie posiadające w nadmiarze wolnego czasu decyduje się na dokonywanie zakupów online, aby zwiększyć swój wolny czas i móc poświęcić go bliskim i rodzinie. Specjaliści od marketingu internetowego dzięki temu znajdą pole do popisu. W zależności od profesji będą zajmować się reklamą, e-PR?em, przeprowadzaniem badań online czy też pozycjonowaniem i optymalizacja stron w wyszukiwarkach. Do wykonywania tego typu zadać pracodawcy zazwyczaj wybierają studentów bądź absolwentów nauk społecznych. Jednak kierunek wykształcenie w tej dziedzinie nie ma większego znaczenia, bardziej liczą się umiejętności i inteligencja człowieka, jak również jego szybka pojętność tematu i pomysłowość.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.