Jak naprawdę odpocząć po pracy?

Dzień za dniem mija w takim samym monotonnym szablonie zadań i obowiązków dnia codziennego. Dni się zlewają i nie możesz ogarnąć się, czy fakt o który cię pytają wydarzył się wczoraj czy może przed wczoraj. Wszystko przez to, żeby potwierdzić i udowodnić samemu sobie i ludziom, którzy nam zaufali, że jesteś my wstanie sprostać wszystkim sprawom, które wzięliśmy sobie na barki. Rano do pracy, po pracy mimo wszystko dalej myślimy o pracy, a na dodatek dochodzą jeszcze problemy życia codziennego i pretensje bliskich, że nie masz dla nich czasu. Wygórowane ambicje i brak umiejętności zdystansowania się  do pracy powoduje, że czas wolny przeznaczony na relaks okrojony jest do minimum. Przyzwyczajeni do szybkiego tempa życia w pewnym momencie dochodzimy do takiego etapu, że brak zajęć staje się denerwujący, wpadamy w furię, nie możemy znaleźć sobie miejsca. Jak w takim wypadku odpoczywać tak, żeby naprawdę odpocząć?

?Nic nie robienie? kiedyś było największą przyjemnością, dzisiaj stało się nieznanym i nieosiągalnym dla wielu luksusem. Dzień wolny zamiast przeznaczyć na odpoczynek, relaks i przebywanie w gronie znajomych i rodziny jest wykorzystywany na załatwienie pilnych spraw, których nie mogliśmy załatwić w ostatnim czasie. Odczuwamy zmęczenie, ale staramy się o nim zapomnieć i wyprzeć go ze świadomości. Cały czas powtarzamy sobie, że na odpoczynek znajdziemy czas jutro, a może pojutrze teraz musimy sprostać wszystkie mniej lub bardziej ważnym sprawom, za które odpowiadamy.

Skupmy się więc na najlepszym wykorzystaniu czasu wolnego. Jeśli w pracy obowiązki wymagają od ciebie napięcia uwagi wzrokowej lub słuchowej gra w siatkówkę, tenisa czy też ping-ponga nie jest najlepszym rozwiązaniem. Twój organizm zamiast pozwolić zmęczonym zmysłom odpocząć, naciska na nie i zmusza je do działania na pełnych obrotach. Dlatego jeśli masz nerwową prace podczas, której twój mózg znajduje się w stanie silnego napięcia, powinieneś postawić na takie formy wypoczynku w których dominuje czynnik rytmu i spokoju. Jeśli natomiast w pracy musisz być bardzo mobilny, cały czas przemieszczasz się i zmieniasz wykonywane przez siebie czynności, wtedy wypoczniesz tylko przy ściśle określonym rytmie odpoczynku. W wypadku, gdy twoje obowiązki są bardzo monotonne i nudne zdecyduj się na aktywny wypoczynek.

Wielu z nas nawet po wyjściu z pracy cały czas o niej myśli. Stara się sobie przypomnieć co robił i co może zrobić lepiej. Nie jest wstanie od razu ?wyłączyć mózg? i zająć się własnym życiem.  Ośmiogodzinna praca staje się w rezultacie nawet dwunastogodzinną. Umiejętność odcięcia się od problemów z pracy w domu i na odwrót, pozostawienie spraw rodzinnych w domu i nie przynoszenie ich do pracy jest bardzo trudnym zadaniem. Nie każdy umie na tyle zdystansować się, aby zapomnieć o tym co go gnębi i zająć się pracą . Przez to wielu z nas cierpi na bezsenność, przez co cały czas sprawia wrażenie osoby zmęczonej i nieszczęśliwej.

Zupełny odpoczynek wymaga od nas całkowitego ?oderwania się?  od otaczającego świata pełnego trosk, problemów i zmartwień. Trzeba nauczyć się nabrać dystansu do niuansów życia codziennego i pozwolić, aby nasz organizm rozluźnił się. Musimy dać możliwość, aby spadło napięcie mięśni zarówno w dzień jak i w nocy, bo tylko w takim wypadku będziemy mogli  w pełni odpocząć i  się zrelaksować.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.