Zmiany w polityce prywatności Google

Wszystkie działania są przeprowadzane tylko po to, aby zwiększyć zadowolenie użytkowników. Z tą myślą od 1 marca 2012 roku Google zmienia politykę prywatności. Będzie zbierać informacje na temat preferencji ludzi używających wyszukiwarki. Połączone zostaną Informacje z jednego serwisu z innymi, tak aby później dzięki wprowadzonym zmianom użytkowanie Googli było prostsze i bardziej intuicyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z usług. Ale czy do końca tylko o to chodzi? Jaką mamy pewność, że informacje zebrane na nasz temat nie zostaną wykorzystane w inny sposób? Jaką mamy pewność, biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich tygodni związane z ACTA, że nie zostanie to wykorzystane przeciwko nam?

Połączone zostaną:  portal internetowy YouTube, wyszukiwarka Google oraz usługi Gmail. Działania zostały zakrojone na szeroką skalę i są bardzo niepokojące. Wszyscy wiedzą, że już wcześniej Google zbierało informacje na temat gustów swoich użytkowników. Teraz jednak będzie wiedziało o nas praktycznie wszystko. Zaczynając od zakresu naszych zainteresowań, przez preferencje filmowe, poglądy polityczne, po to co mamy na myśli wpisując dane słowo. Na dodatek będzie w stanie stwierdzić gdzie w danym momencie jesteśmy, ponieważ znajdujący się w usługach Gmail kalendarz również będzie włączony w obszar kontroli. Zastanówmy się czy przypadkiem nie zostaną w ten sposób przekroczone granice prywatnośći osobistej każdego z nas?

Przyznać należy, że działania te pomogą Google w działaniach marketingowych skierowanych do indywidualnego odbiorcy. Prezentowane będą reklamy dostosowane do naszych upodobań. Przykładowo jeśli będziemy wchodzić na strony dotyczące nowości filmowych, przedstawiane mu będą reklamy kin znajdujących się w jego okolicy. Spektakularna liczba użytkowników sprawi, że Google stanie się narzędziem reklamy będącym poza zasięgiem innych. Pomysł ten powstał na skutek działalności Facebook?a oraz Apple, które już od dawna oferowało podobne funkcje.

Biorąc pod uwagę nadal trwająca aferę dotyczącą podpisania przez polski rząd ACTA zastanówmy się czy nowy pomysł, który ma uprościć, ułatwić jak również usprawnić korzystanie z aplikacji dostępnych w Internecie, na pewno jest dla nas korzystne. Dbajmy o swoją prywatność, szanujmy ją i nie dajmy się zwieść działaniom marketingowym .


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.