Konstruktywna krytyka- bolesna ale potrzebna!

Bardzo często podnosi ci się drastycznie ciśnienie, gdy ktoś cię krytykuje, wytyka ci jakieś wady lub błędy, albo rozsiewa wśród znajomych negatywne opinie na twój temat. Masz poczucie w takiej sytuacji, że oskarżają cię i atakują. Najpierw budzą się w tobie silne , nieprzyjemne emocja a potem zaczynasz mieć wątpliwości co do własnej osoby. Automatycznie spada samoocena, zaczynasz mieć wątpliwości czego właściwie chcesz, co sądzisz o danej sprawie, czy na pewno miałeś racje.

Rozwiązanie tego wewnętrznego dylematu rozpocznij od tego, aby nauczyć się przyjmować krytykę, zwłaszcza ta konstruktywną.  Oczywiście nie powinno się zwracać uwagi na opinie ludzi, którzy cię  nie znają i swoje zdanie na twój temat opierają w dużej mierze na swojej bujnej wyobraźni i zazdrości. Takie słowa krytyki wpuszcza się  jednym uchem, aby później pozwolić im czym prędzej  wylecieć drugim. Sugestie płynące od bliskich osób powinniśmy wysłuchać i przyjąć z pokorą. Przeanalizować  aspekty, na które zwracają uwagę i zastanowić się czy przypadkiem nie mają chociaż trochę racji. Pamiętajmy, że oni obserwują nasze zachowanie na co dzień. Swojego zdania na nasz temat nie wypowiadają złośliwie, ale po to żebyś zwrócił na nie uwagę i rozpoczął pracę nad sobą. Każdy z nas lubi być chwalony, ale nie zawsze nasze  zachowanie pozwala, aby ktoś miał podstawy do pochwały. Nikt nie jest doskonały, ale też nikt nie wymaga od nas tej doskonałości.  Jak w  takim wypadku udźwignąć ten ciężar i jak sobie poradzić w zaistniałej sytuacji? Z cała pewnością najgorszym rozwiązaniem jest się obrazić. To do niczego nie prowadzi. Na pewno ogromną odwagą wykażemy się, gdy do końca wysłuchamy zdania na swój temat płynącego od bliskich, bo jak wiadomo taka krytyka boli najbardziej. Przyznanie się przed samym sobą, że w tym co mówią rzeczywiście jest trochę prawdy, jest równie trudnym zadaniem. Odwaga ta i pokora na pewno jednak kiedyś zaowocuje. Zbyt ambicjonalne podejście w takich sytuacjach nie sprawdza się, zwłaszcza jeśli jeszcze atakujemy osoby , z którymi rozmawiamy. Czasami trzeba zacisnąć zęby i wysłuchać do końca bolesnej prawdy.  Nie znaczy to, że ze wszystkim co mówią musimy się zgodzić. Pamiętajmy, że ma to być rozmowa, w której obie strony mają prawo wypowiedzieć swoje zdanie.

Krytyka pozwala nam spojrzeć na swoją osobę z perspektywy innych. Możemy w ten sposób zrozumieć, dlaczego jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo w takim a nie innym świetle. Rozwijamy się w ten sposób, zmieniamy na lepsze poprzez pracę nad własną osobowością. Samokrytyka jest również bardzo ceniona przez otoczenie cechą. Każde słowo krytyki powinno być dla nas bodźcem do zastanowienia się nad swoim postępowaniem, a później do poprawy.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.