Nie krzywdź dziecka imieniem!

Szczęśliwa i zakochana para spodziewa się upragnionego potomka. Kobietom zazwyczaj marzy się dziewczynka, a mężczyźni natomiast chcą mieć męskiego potomka, który przedłuży ciągłość rodu. Wszystko układa się pięknie i przychodzi moment kiedy trzeba zdecydować się na imię. Jakie ma być? Na pewno wyjątkowe, bo przecież taki też będzie nowo narodzony bobas. Nie można przecież ukochanemu dziecku nadać pospolitego imienia. Świat musi wiedzieć, że jest wyjątkowe, a imię to pierwszy krok w tym kierunku. Ale czy dziecko też będzie tego samego zdania? Czy naprawdę będzie, aż tak zadowolone ze swojej oryginalności w szkole, gdzie zostanie atakowany wyzwiskami za to że ma na imię Adolf czy też Arseniusz. Przecież to nie ich wina, że nazywają się tak jak się nazywają.

Bardzo często zdarza się, że nasze nazwiska kojarzone są z znanymi z historii postaciami. Źle dobierając do niego imię nieświadomie narażamy dziecko na wytykanie palcami i publiczne wyśmiewanie. Usprawiedliwianie się, że przecież dzieci powinny być mądrzejsze i zrozumieć sytuacje jest naiwne. Jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za małego człowieczka i musimy przewidywać takie sytuacje oraz starać się oszczędzić dziecku przykrości. Oryginalne imiona są ostatnio bardzo popularne , ale zastanówmy się jak je później zdrobnimy, jak będą wyglądały inicjały. Dzieci i  młodzież potrafią być bardzo twórcze w sytuacjach, gdy maja okazję ponabijać się z rówieśników i tym samym zdobyć dla siebie popularność i posłuch kolegów. Nie będą wahać się nawet  przez chwilę.

Śmieszne  imiona mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na dzieci, ale także dorosłych. Biorąc pod uwagę sytuację, w której dostajemy maila od Gniewka Wesołego od razu podświadomie przestajemy traktować jego osobę poważnie, mimo tego iż prezentuje on sobą wysoką klasę i profesjonalizm w wykonywanym zawodzie. Podobnie trudna sytuacja ma miejsce gdy mamy tak niespotykane imię, którego nikt nie jest wstanie dobrze wymówić, albo poprawnie napisać. Przez całe życie taka osoba będzie musiała literować  swoje imię. W pewnym momencie może to stać się denerwujące.

Szukając inspiracji na imię małego bobasa, który dopiero co dołączył do rodziny zastanówmy się dwa razy zanim na któreś się zdecydujemy. Wyjątkowość osoby  pokazuje się poprzez zachowanie, czyny i działania przez całe życie a nie imieniem. Wychowajmy dziecko na kulturalną i mądrą osobę a z cała pewnością wtedy inni również zauważą jej zalety i je docenią. Szukając inspiracji na imię wśród gwiazd telewizji, bohaterów książek czy tez celebrytów pamiętajmy, że imię ma zdobić człowieka a nie go krzywdzić.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.