Zawody dla kobiet

Zawody dla kobietKobiety są coraz bardziej aktywne zawodowo. Przy wyborze profesji głównymi walorami zawodu na jakie zwracają uwagę jest: możliwość rozszerzania i pogłębiania relacji międzyludzkich, możliwości komunikacyjne jak również praca w zespole będącym znakomicie zorganizowanym. Posiadają  również wiele naturalnych predyspozycji do wykonywania pewnych typów zawodów.  W czym zatem czują się najlepiej i jakie zawody są najpopularniejsze wśród kobiet?

Nie jest tajemnicą, że najbardziej zdominowanymi przez kobiety obszarami są kolejno : opieka zdrowotna, pomoc społeczna, edukacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa jak również zakwaterowanie i gastronomia.  W pierwszych trzech wyżej wymienionych na 100 mężczyzn przypada ok. 400 kobiet.

Niezależnie jednak od wykonywanego przez Panie zawodu, zarabiają one dużo mniej od płci przeciwnej. Większość kobiet aktywnych zawodowo pracujących na stanowiskach zarządzających firmami lub w dziale PR chciałoby zarabiać więcej lub porównywalnie z płaca mężczyzn, którym przydzielane są podobne obowiązki. Natomiast najmniej wymagające pod względem wynagrodzenia są pracownice działu administracji i obsługi klienta.

Najwyżej opłacane są kobiety uprawiające zawodowo sport, jednakże nie każda kobieta ma do tego predyspozycje i możliwości. Zawodu tego bowiem nie wybiera się mając 20 lat, lecz już przed 10 rokiem życia ponieważ osiągnięcie wysokiej formy i umiejętności sportowych wymaga długoletnich treningów i zaangażowania. Kolejnym obszarem zawodowym, w którym kobiety są dobrze wynagradzane jest dział prawa. Ich płace niewiele odbiegają od męskiego wynagrodzenia. Niestety, ale najmniejsze pensje otrzymują kobiety pracujące fizycznie. W troszeczkę lepszej sytuacji są przewodniczki wycieczek, a później nauczycielki.

Oprócz działu Public Relations mężczyźni w każdym innym zawodzie zarabiają znacznie więcej od kobiet. Mimo tego iż zlecane są im takie same zadania, nie ma różnic między efektami wykonywanych prac to jednaj zauważa się znaczną dyskryminację.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.