Coraz większy problem z otyłością

Coraz większy problem z otyłościąModa przychodząca do Polski z zachodu dotyka również kwestii żywieniowych. Polityka żywnościowa  również Polaków opiera się obecnie w głównej mierze na produktach bogatych w tłuszcze nasycone, dużą ilość białka oraz cukrów rafinowanych. Szybki tryb życia i brak czasu i chęci na sporządzanie własnych posiłków powoduje, że większość osób pracujących stołuje się na mieście. Aby stosować dietę należy zaopatrzyć się w dietetyczne produkty, które z kolei są niezwykle drogie  i przeciętnego Polaka po prostu na nie stać. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty z przerażeniem dochodzimy do wniosków, że problem nadwagi i otyłości na świecie staje się coraz bardziej poważny.

Przejście na ścisłą dietę niskokaloryczną połączoną z wysiłkiem fizycznym jest zalecany coraz większej części społeczeństwa. Mówi się, że otyłość dotyczy głównie Amerykanów. Zauważa  się w tym kraju zasadę, że albo mamy do czynienia ze sportowcami, aktorami i modelkami, którzy ciężko pracują na to, aby ich figura była nieskazitelna. Tacy ludzie są pokazywani publicznie jako reprezentanci całej narodowości. Mają oni za zadanie odciągnąć uwagę od drugiej dużo większej części narodowość, których odchudzanie polega na zamawianiu coli light do całej torby hamburgerów i frytek w McDonalds.

Badania jednak pokazują, że z problemami metabolizmy boryka się już co dziesiąty mieszkaniec naszej planety.  Prawdą jest, że w USA kwestia ta ma największą skalę, ponieważ odnotowuje się tam największy procent osób otyłych (60%- 80% kobiet i ponad 80% mężczyzn). Jednakże ludność zamieszkująca inne kontynenty nie prezentuje się lepiej. Podobnie procentowo sytuacja występuje w Australii, zachodniej części Ameryki Południowej,  Afryce Południowej, Arabii Saudyjskiej czy tez Turcji. Polska na szczęście na mapie otyłości świata maluje się zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn w kolorze zielonym, który określa dużo mniejszy procent ludzi posiadających kłopoty z nadwagą. Nie zmienia to jednak faktu, że od 35%-50% Polaków powinno zastosować się do zaleceń dietetyka i zacząć uczęszczać na siłownię.

Globalizacja jest zjawiskiem w znaczącej części pozytywnym. Pochwala się dążenie do wyrównania poziomu życia we wszystkich regionach świata. Pamiętać należy jednak, aby czerpać od innych narodowości ich zalety i z nich brać przykład. Szybkie tempo życia i zła polityka żywieniowa może spowodować, ze zamiast polepszać swoją sytuację sprawimy, że pojawi się jeszcze więcej problemów. Zastanówmy się po co nam tyle pieniędzy, gadżetów, samochodów jeśli ucierpi na tym nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne, nie wspominając już o życiu osobistym.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.