Kara śmierci na Białorusi

Kara smierci na BiałorusiDzisiaj mija pierwsza rocznica zamachu w mińskim metrze. Dokładnie rok temu, 11 kwietnia zginęło 15 osób, a blisko 200 zostało rannych. Za atak terrorystyczny zostało pojmanych i skazanych na śmierć dwóch 25-latków. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, w którym wykonuje się egzekucji  skazańców. Niestety nie jest to humanitarny akt, ponieważ skazani ponoszą śmierć na skutek strzału w tył głowy, a nie po przez aplikacje dożylną środków uśmiercających.

Białorusi udało się odzyskać niepodległość w 1991 roku. Od tego czasu w tym kraju na śmierć zostało skazanych ponad 400 osób, z czego większości niesłusznie zostały postawione zarzuty dokonania przestępstwa. Po ogłoszeniu wyroku śmierci ani skazani ani rodzina przetrzymywanych nie zna ani dnia ani godziny wykonania kary. Bliscy również nie znają lokalizacji miejsca pochówku. Egzekucje wykonywane są jedynie w jednym więzieniu, gdzie skazani przetrzymywani są przez pewien czas podczas, którego nieustannie przenoszeni są z celi do celi. Strażnicy niezapowiedzianie wpadają do izolatki, w której przetrzymywany jest przestępca i organizują mu przeniesienia lub wyjścia w celu podpisania pewnych dokumentów. Wszystko po to, aby uśpić jego czujności i niespodziewanie przewieźć go do pobliskiego lasu, gdzie stawia się go przed wcześniej wykopanym dołem, do którego wpada po otrzymaniu strzału w potylicę. Forma wykonania egzekucji nie jest bliżej opisana przez Białoruskie prawo. ?Karę śmierci wykonuje się niepublicznie przez rozstrzelanie? ? istnieje jedynie taka wzmianka odnosząca się najbardziej kontrowersyjnej kary współczesnego świata ludzi wysoko wykształconych.

Obecnie organizuje się wiele akcji skierowanych do prezydenta Aleksandra Łukaszenki, aby zniósł on kare śmierci na terenie całego kraju. Czy zostaną one wysłuchane i pozytywnie rozpatrzone? Szczerze wątpię. Dzięki szybkiemu przebiegowi rozprawy, dokonaniu wyroku na podstawie nikłych dowodów, rząd naszych sąsiadów jest wstanie przypisać pewne zamachy niewinnym osobom, które przyznają się do winy podczas wielogodzinnych tortur. Szybkie i nieupublicznione wykonanie egzekucji jest dla ludzi rządzących wygodna formą, która dzięki poparciu prezydenta jest niepodważalnym zabiegiem likwidacji z terenu państwa obywateli ?zagrażających? bezpieczeństwu całej społeczności.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.