OCM – naturalna metoda oczyszczania twarzy.

OCMKosmetyki ?eko? cieszą się coraz większą popularnością. Pozbawione sztucznych składników, których wpływ na naszą skórę może rodzić wątpliwości, coraz więcej osób decyduje się na naturalne produkty. Niekiedy jednak ich cena jest dużo wyższa od standardowych wyrobów, a dostępność znacznie ograniczona. Z tego powodu wiele więcej kobiet decyduje się na wyrób własnych odpowiedników.

W Internecie w ostatnich miesiącach hitem stało się oczyszczanie twarzy (głownie chodzi tu o demakijaż) metodą OCM (z ang. The Oil Cleansing Method), po polsku potocznie zwane olejowaniem twarzy. Polega ono na uprzednim przygotowaniu własnej mieszanki olejów, a następnie oczyszczeniu nią buzi. Produktem bazowym jest olejek rycynowy, który może być znany wielu paniom – nakładany regularnie na brwi i rzęsy przyśpiesza ich wzrost i wzmacnia je. W medycynie stosowany jest jako środek usprawniający pracę jelit. Wykazuje on powinowactwo do ludzkiego sebum i posiada właściwości oczyszczające. Przed przystąpieniem do mieszania olejów, należy scharakteryzować typ swojej cery. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego będzie zależało z jakich produktów będzie się składała mieszanka. Odpowiednio dla każdego typu cery, mieszanki powinny zawierać:

– skóra tłusta: 30% olej rycynowy + 70% olej bazowy (np. olej z pestek dyni lub z orzechów włoskich)

– skóra normalna: 20% olej rycynowy + 80% olej bazowy (np. olej z awokado lub Jojoba)

– skóra sucha: 10% olej rycynowy + 90% olej bazowy (np. oliwa z oliwek ? najlepiej z pierwszego tłoczenia)

Do każdej mieszanki można dodać niewielką ilość np. zwykłej oliwki dla dzieci lub innej. Należy jednak pamiętać o tym, że powinna ona zawierać wyłącznie naturalnie składniki. Podobnie oleje bazowe nie powinny być rafinowane i najlepiej gdy pochodzą z pierwszego tłoczenia.

Jak wykonać oczyszczanie? W opisie może się to wydać skomplikowane i czasochłonne, jednak po pierwszym razie każdy kto spróbuje przekona się, że wcale takie nie jest. Przed przystąpieniem do olejowania należy przygotować sobie czysty niewielki ręcznik (może to także być szmatka muślinowa).  Później podczas wieczornego demakijażu należy wziąć naszą mieszankę i delikatnie wstrząsnąć. Zapewni to idealne wymieszanie się olejów, które przez okres nieużytkowania mogą się trochę wytrącać. Własnymi rękoma nakładamy niewielką ilość oleju na całą twarz. Takim sposobem zmywamy makijaż i oczyszczamy cerę z nadmiaru naturalnego tłuszczyku, który zbiera się na naszej skórze w ciągu dnia. Kolistymi ruchami można wykonać automasaż, który daje uczucie odprężenia. Później moczymy szmatkę w ciepłej (ale nie za bardzo) wodzie i nakładamy na twarz. Chwile trzymamy. Zapewni to lepsze wchłonięcie się wszystkich składników, które są zawarte w olejach. W zależności od preferencji , czynność tą można powtórzyć. Pod koniec niezbędnym jest aby nasączyć ręcznik w zimnej wodzie. Zapewni to zamknięcie otwartych przez ciepło porów.

Dlaczego warto stosować OCM? Dlatego, że jest to naturalna metoda, która idealnie oczyści twarz nawet z najmocniejszego i wodoodpornego makijażu. Oprócz tego może doprowadzić do unormowania się cery (np. skóra sucha staje się nawilżona, a tłusta produkuje mniej sebum). Także liczba wyprysków może się znacznie zredukować. Ważne jest jednak aby OCM było wykonywane przynajmniej raz dziennie. Systematyczność jest w tej metodzie kluczem do sukcesu.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy będzie zadowolony z tej metody. Na przykład osoby z tendencją do pękających naczynek powinny szczególnie uważać na temperaturę wody. Nie może ona być zbyć ciepła, ponieważ może to wywołać jeszcze większe rozszerzanie się i pękanie naczynek. Osoby u których często występuje podrażnienie wywoływanie np. peelengami  lub które mają trądzik powinny mieć na uwadze, że zbyt mocne pocieranie twarzy ręcznikiem, może pogłębić ich dolegliwości.

Niemniej jednak metoda ta cieszy się coraz większą popularnością. Jest tania i łatwa do wykonania. Mamy pewność, że składniki jakie używamy na twarz są w 100% naturalnie (co jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które mają tendencje do alergii). Efekty można zaobserwować już po dwóch tygodniach stosowania, a uczucie świeżości i oczyszczenia, zaraz po jej wykonaniu.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.