Własna nieruchomość a wysokość emerytury

nieruchomość a emeryturaMyśl o emeryturze budzi w większości z nas mieszane uczucia, zwykle negatywne. Dzieje się tak, ponieważ emerytura jaką uzyskamy w przyszłości zwykle nie zaspokaja podstawowych potrzeb osób starszych. Prognozy na najbliższy czas nie są zbyt optymistyczne. Szacuje się, iż przyszłe emerytury mają stanowić 30-40 % uzyskiwanych zarobków. Osoby posiadające na swoim koncie nieruchomości mogą się jednak przed tym ubezpieczyć.

Mówiąc  o dodatkowych środkach na emeryturę, na pierwszy plan wysuwa się odwrócona hipoteka. Do końca nie wiadomo kiedy możliwość skorzystania z kredytu będzie dostępna. Osoby posiadające własną nieruchomość będą miały możliwość przekazania prawa do niej w zamian za wypłatę środków na przyszłą emeryturę. Instytucje finansowe zobowiązują się w ten sposób do wypłacenia kredytu jednorazowo bądź w transzach ? wysokość zależy od wartości domu bądź mieszkania. W przypadku śmierci właściciela nieruchomości staje się ona własnością nieruchomości.  Seniorzy zobowiązani SA do dbania o swoje ?cztery kąty?  oraz do jego ubezpieczenia.

Odwrócony kredyt hipoteczny?

Na zachodzie brakuje chętnych osób na tego typu produkt finansowy. W Polsce wymagał  będzie oswojenia społeczeństwa z taką koncepcją. Z pewnością będzie to bardzo  interesujące wyjście dla osób, które nie posiadają spadkobierców. Obecnie, odwrócony kredyt hipoteczny jest tylko propozycją ?niektóre firmy postanowiły wykorzystać lukę na rynku. Pojawiają się komercyjne fundusze hipoteczne, które oferują emerytom dożywotnią wypłatę rent w zamian za zrzeczenie się praw do określonej nieruchomości.

Nowi oraz starzy właściciele, pod jednym dachem?

Innym rozwiązaniem, zbliżonym do  odwróconej hipoteki, jest skorzystanie z prawa dożywocia. Właściciel nieruchomości przenosi prawo do nieruchomości na nabywcę, w zamian może dożywotnio pozostać w mieszkaniu. Senior może zajmować pokój bądź część nieruchomości do końca swoich dni. Nabywca zobowiązany jest również pomagać ?staremu? właścicielowi, zapewniając mu wyżywienie, odzież, prąd , opiekę w trakcje ewentualnej choroby itp.

Ryzyko tego rozwiązania  polega na tym, że można trafić na współlokatorów, z którymi trudno się porozumieć. Jeśli ktoś zdecyduje się na taka możliwość, powinien dobrze rozważyć wybór  nabywcy.

Duże na małe?

Posiadacze nieruchomości, którzy nie chcą rezygnować z prawa do niej- mają kilka możliwości do wyboru. Pierwsza z nich przeznaczona jest do osób, właścicieli dużych mieszkać lub domów. Nieruchomości posiadające dużą powierzchnię bardzo często nie są adekwatne do potrzeb seniorów, ze względu na niewykorzystaną przestrzeń, wysokie koszty utrzymania czy konieczność korzystania z wysokich schodów. W takim przypadku istnieją dwie możliwości.

Duże mieszkanie bądź dom możemy sprzedać, a  za uzyskane środki kupić dwa mniejsze mieszkania- jedno do zamieszkania, drugie zaś do wynajęcia. Zaletą tego wyboru jest fakt, że emeryt może czerpać co miesiąc dodatkowe zyski z wynajmu drugiego mieszkania, a jeśli będzie potrzebował dużej ilości środków ? może nieruchomość sprzedać.

Drugą możliwością po sprzedaży nieruchomości jest zakup mniejszej i pozostawienie reszty środków na oszczędności. Cześć z nich można odłożyć, a część zainwestować. Jest to bardzo dobry pomysł, dla osób które po sprzedaży nieruchomości nie otrzymałyby wystarczająco dużo środków, aby zakupić dwa mieszkania. Warunkiem powodzenia tego typu  modelu jest samodyscyplina, aby w krótkim czasie nie wydać wszystkiego- umiejętnie korzystać z pieniędzy przez kilkanaście lat.

Podsumowując,  istnieje możliwość wpływania nawet w niewielkim stopniu na przyszłą emeryturę. Dzięki temu, możliwe będzie zapewnienie sobie godnego życia na starość ? pozwala uniknąć ewentualnych skarg  związanych z niezadowalającą wysokością emerytury.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.