Rzeszów bierze udział w akcji pomocy pszczołom

 

Informacje o tym, iż z roku na rok w pasiekach jest coraz mniej pszczół od dawana dobiegały od zatroskanych pszczelarzy.  Niestety przez długi czas pozostawały on bez echa. Na szczęście coraz więcej miast, w tym także Rzeszów przyłącza się do akcji ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?.

 

Jak pszczoła wygląda każdy wie, ale dlaczego jest aż tak pożyteczna dla nas? Wiadomo, że pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem z kwiatów, karmią nim też swoje larwy. Dzięki temu, zapylają kolejne rośliny  a my zawdzięczamy im 1/3 produkowanej żywności.  Biorąc pod uwagę, że w naszej szerokości geograficznej aż 78% stanowią rośliny owadopylne bez pomocy pszczół uprawy nie będą mogły się rozwijać a plony będą znacznie niższe. Szacuje się, że co sekundę w Polsce ginie ok. 105 pszczół.  Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć: używanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin, pasożyty a także choroby.

 

Rzeszów jak na razie bierze u dział w akcji prowadzonej na Facebook-u, w ramach, której odbywa się plebiscyt na miasto najbardziej przyjazne pszczołom.  W trzech miastach, które zostaną wybrane w głosowaniu w lipcu odbędą się pikniki rodzinne. Uczestnicy imprezy będą mogli poznać  , na czym polega praca pszczelarza, jak zbudowane są domki dla pszczół
a także wziąć udział w konkursach z nagrodami. Dodatkowo na rzeszowskich bulwarach zostaną posadzone przyjazne pszczołom rabaty z dużą ilością naktarodajnych roślin.

Zachęcamy do głosowania na Rzeszów w konkursie na Facebook-u!!


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.