Rowerem po Rzeszowie, czy to bezpieczne?

 

Wiosna w pełni, więc pogoda sprzyja przerzuceniu się z autobusu czy auta na rower, ale czy to jest  bezpieczne?

W Rzeszowie jest prawie 90 km tras rowerowych. Jest to imponująca liczba, ale niestety ich większa część znajduje się po za ścisłym centrum miasta, wzdłuż obwodnicy i bulwarów. Dlatego też większość rowerzystów chcąc dojeżdżać swoim jednośladem do pracy musi korzystać z jezdni lub chodników i tu zaczynają się problemy.  Wielu przechodniom obecność rowerów przeszkadza, dość często dochodzi też do potrąceń i drobnych wypadków. Co więcej jazda po chodniku jest zabroniona
i zagrożona mandatem w wysokości 50 zł. Nie lepiej sytuacja wygląda na drodze. Tutaj kierowcy również nie przepadają za rowerzystami. Nazywają ich zawalidrogami i nie traktują ich jak pełnoprawnych uczestników ruchu. Nie rzadko dochodzi też do wypadków spowodowanych wymuszeniem pierwszeństwa lub nie dostosowaniem się do przepisów ruchu przez jednych i drugich.

Jak więc bezpiecznie poruszać się po mieście na rowerze?

Korzystajmy ze ścieżek rowerowych wszędzie gdzie jest to możliwe. Gdy zmuszeni jesteśmy do jazdy po drodze pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowe oraz zachowaniu dużej uwagi i rozwagi podczas manewrów. Co do korzystania z chodników, radzimy raczej tego unikać i raczej zejść z roweru i prowadzić go przez chwile niż narażać się na ataki i wyzwiska ze strony zdenerwowanych pieszych. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo dobrze jest też zaopatrzyć się w kask i ochraniacze.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.