Kiedy zdecydować się na konto walutowe?

konto walutoweObecnie, rachunki bankowe można zakładać zarówno w walucie polskiej, jak i w obcych walutach. Jest to tak zwane konto walutowe, które może stanowić bardzo korzystne rozwiązanie, dla osób, które często podróżują albo planują zagraniczny wyjazd na dłuższy okres, ponadto często założyć go można na naprawdę korzystnych warunkach. Warto wiedzieć, że otworzenie takiego rachunku, nie wymaga dużo czasu, można wybrać się do jednego z oddziałów wybranego przez nas banku, ale wypełnienie i wysłanie wniosku za pomocą Internetu, jest jeszcze szybsze, a poza tym bardzo łatwe i wygodne.

Warto wiedzieć, że konta walutowe są najczęściej darmowe i nie posiadają oprocentowania.  Umożliwiają nam praktycznie wszystko to, co zwykłe konta osobiste. Chodzi tu o wszelkie przelewy krajowe bądź zagraniczne, wypłacanie gotówki w bankomatach, korzystanie z karty debetowej czy wpłacanie środków.

Jeśli chodzi o minusy takiego konta, są to dodatkowe koszty, pobierane za wykonywanie przelewów do kraju i poza granicami kraju. Pamiętajmy, że banki zarabiają nie tylko na pobieranych prowizjach, ale czerpią również zyski z różnic kursów walut. W sytuacji, gdy takie konto ma nam służyć jedynie do przechowywania środków w obcej walucie, dobrze by było, żeby było one oprocentowane. W ten sposób, nie tracilibyśmy na inflacji. Ponadto, pamiętajmy, że jeśli nasze zarobki są w walucie innej niż złotówki, konieczne jest, aby sprawdzić, czy bank nie pobiera prowizji od przychodzących przelewów.

Jeśli chodzi o wykonywanie przelewów na terenie Unii Europejskiej w euro, warunki jakie oferują nam banki, są naprawdę korzystne. Wynika to z tego, że w krajach Unii Europejskiej, istnieje system SEPA, obniżający wysokość kosztów za dokonywane przelewy.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.