Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta

ubezpieczenie zdrowotne dla studentówPrzepisy ustawy zdrowotnej ??mówią??, że każdy obywatel naszego kraju, musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Studenci, jako obywatele, również mają taki obowiązek. Jak się to odbywa? W sytuacji, gdy student jest osobą niepracującą i nie jest nigdzie zatrudniony, do ubezpieczenia mogą zgłosić go rodzice, ale tylko pod warunkiem, że nie przekroczył on jeszcze 26. roku życia. Natomiast, jeżeli student posiada własną działalność gospodarczą, musi samodzielnie zgłosić się do ubezpieczyciela. Jeśli jednak, jest zatrudniony w jakiejś firmie i posiada umowę o pracę, do ubezpieczenia powinien zgłosić go pracodawca.

Warto również wiedzieć, że jeśli student, który ma już ukończone 26 lat, a nie jest objęty żadnym innym ubezpieczeniem, do ubezpieczenia powinna zgłosić go uczelnia, na której studiuje. Po złożeniu na uczelni oświadczenia, które potwierdza, że dany student nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia z jakiegoś innego tytułu, uczelnia ma obowiązek zgłoszenia go w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pamiętajmy jednak,  że po upływie czterech miesięcy od zakończenia nauki, takie ubezpieczenie wygasa.

Inną ważną spawą, o której dobrze jest wiedzieć, jest to, że jeżeli student nie rozpoczyna nauki w miejscu zameldowania, tylko gdzieś w zupełnie innym miejscu, przysługuje mu tam prawo do samodzielnego wybrou lekarza POZ. Taki wybór ważny jest przez dziewięc miesięcy, czyli tyle, ile trwa rok akademicki. W momencie, gdy dana osoba, zakończy edukacje, będzie miala powyżej 26 lat i wciąż pozostanie bez pracy, istanieje możliwość zarejestrowania się w Urzędzie Pracy, jako bezrobotna osoba, dzięki czemu uzyska automatycznie ubezpieczenie.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.