Jak pielęgnować cerę naczynkową?

cera naczynkowaKażda kobieta marzy o idealnej cerze. Niestety czynniki zewnętrzne, a niekiedy geny czy też tryb życia wpływają na to jaka ona jest. Niektóre z nas mają problemy z trądzikiem inne zmagają się z popękanymi naczynkami.

Problem z pękającymi naczynkami może pojawić się w każdym wieku. Przyczynę tego zjawiska trudno jest określić jednoznacznie. Niekiedy jest to negatywny wpływ otoczenia (np. mróz czy wiatr), zbyt szybka i częsta zmiana temperatury otoczenia, złe funkcjonowanie układu krążenia, alergie lub też wrodzona nadwrażliwość. Jak objawia się taka cera? Jeżeli nietrudno się rumienisz, po wysiłku fizycznym cała twarz robi się czerwona lub tez masz czerwone kropki na skórze -niekiedy nawet i pajączki, które nie chcą zniknąć ? oznacza to, że ten problem dotyczy i Ciebie. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej u osób młodych, w okresie dojrzewania.

Przy takim typie cery bardzo ważna jest pielęgnacja. Podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry. Ponieważ problem ten najczęściej pojawia się u osób, które mają skórę suchą, nie ma większego kłopotu z nawilżaniem jej co najmniej 2 razy dziennie. Gorzej, gdy pajączki pojawiają się przy cerze tłustej. Wtedy należy dobierać takie preparaty, które nie doprowadzą do jeszcze większego wydzielania sebum, a mimo wszystko nawilżą twarz. Warto zainwestować w kosmetyki z apteki ? ich skład jest zazwyczaj ograniczony do minimum i zawierają jedynie naturalne składniki, które nie podrażnią delikatnej skóry.

Istotna jest też dieta. Jedzenie ostrych potraw może doprowadzić do tego, że niektóre naczyńka mogą się pootwierać, a pęknięte mogą przeistoczyć się w pajączki. Dorze jest ograniczyć spożywanie gorących potraw. Odpowiednie będzie jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, które zawierają witaminę C. Dlatego wskazane jest przyjmowanie różnego rodzaju suplementów. Podstawą jest wspomniana już witamina C, która zamyka naczynia krwionośne oraz je wzmacnia. Wyciąg z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, owoc bzu czarnego, arnika górska ? to tylko niektóre składniki, które spowodują, że naczynka będą mocniejsze.

Kiedy domowe metody nie pomogą, a problem będzie narastał, warto zwrócić się do lekarza o pomoc. Dermatolog oceni jak poważny jest nasz problem i czy konieczne jest wykonanie zabiegu zamykającego naczynka. Gdy schorzenie nie jest na tyle poważne, możliwe jest jego wyleczenie za pomocą leków, które nam przepisze. Niektóre panie zamiast na wizytę u lekarza, decydują się na przeprowadzenie zabiegu u kosmetyczki. Ich celem może być wzmocnienie naczyń. Są one przeprowadzane dwa razy w roku ? wiosną i jesienią. Mogą to być maseczki, kremy lub wcieranie ampułek. Bardziej inwazyjne jest zamykanie naczynek laserowo. Istnieją dwa rodzaje laserów: taki który od razu zamknie otwarte już naczynka – ale może pozostawić bliznę – lub taki, który będzie je zamykał dużo wolniej. Wtedy najczęściej należy zdecydować się na serię zabiegów. Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać takich zabiegów w okresie dużego nasłonecznienia, ani bardzo niskich temperatur. Dlatego niewskazane jest wykonywanie tych zabiegów latem i zimą. Decydując się na laser, trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze rozwiąże on wszystkie problemy. Oprócz wspomnianej wcześniej blizny może spowodować, że niepęknięte naczynka otworzą się, doprowadzając do tego, że problem powstaje od nowa.

Nie trzeba godzić się na pękające naczynka. Cera naczynkowa jest bardzo kłopotliwa i wymaga bardzo delikatnej i przemyślanej pielęgnacji, ale należy pamiętać, że jest to problem możliwy do rozwiązania.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.