Ubezpieczenie samochodu a kolizja drogowa

ubezpieczenie samochodu a kolizja drogowaCo zrobić, gdy mamy wykupione ubezpieczenie samochodowe i przydarzy się nam kolizja na drodze? Przede wszystkim, konieczne jest skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową, w której mamy wykupione ubezpieczenie samochodu. Będziemy musieli podać wszystkie wymagane informacje, związane z przebiegiem zdarzenia, a także wskazane dane  indentyfikacyjne, między innymi numer rejestracyjny naszego samochodu, numer ubezpieczenia czy numer VIN. Obowiązek podania tych wszystkich potrzebnych danych zależy zarówno do nas, jak i do drugiej strony, która brała udział w wypadku (zarówno poszkodowany jak i sprawca). Wszelkie dowody, powinniśmy zachować od momentu samego wypadku, będą one później przydatne.

Podczas formułowania oświadczenia sprawcy, ważne jest, aby nie zapomnieć o takich kwestiach jak: szczegółowy opis zdarzenia i jego okoliczności, dane osobiste kierowcy (oraz właściciela, jeżeli kierowca nie jest właścicielem danego pojazdu mechanicznego), a także wykaz uszkodzeń wszystkich samochodów (bądź innych pojazdów), które brały udział w zdarzeniu. Ponadto, pamiętajmy, że warto jest poprosić obecnych świadków o podanie swoich danych osobowych, a także zebrać ich podpisy na oświadczeniu sprawcy. Wszystko to, jest bardzo potrzebne do udokumentowania całego zajścia.

Istnieją także sytuacje, w których konieczne jest wezwanie policji. Są to między innymi takie przypadki, gdy w wyniku danego wypadku, ucierpiały na zdrowiu jakieś osoby, są ranne bądź nie żyją, a także gdy sprawca kolizji nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, gdy sprawca nie czuje się odpowiedzialny za spowodowaną kolizję lub gdy jest on pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających. Wezwanie policji na miejsce wypadku, jest również wymagane, gdy jesteśmy posiadaczami samochodu (lub innego pojazdu), który jest kredytowany przez bank.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.