Obgryzam paznokcie- jak przestać?

obgryzanie paznokciNa forach internetowych roi się od zapytania, co zrobić by przestać obgryzać paznokcie.

Na sam początek należy uświadomić sobie przyczynę obgryzania. Zwykle spowodowane jest to stresem, gdy nie potrafimy sobie poradzić ze zdenerwowaniem w żaden inny sposób. Nasz nawyk urasta wtedy do rangi nałogu, który niezwykle ciężko rzucić.
Obgryzanie paznokci wpływa nie tylko na brzydki wygląd dłoni. Powoduje on dostawanie się bakterii pod skórę. Wkładając palec do ust- przenosimy bakterie i grzyby do jamy ustnej, co za tym idzie obniża się nam odporność i potęgują choroby zakaźne. Często chorujesz i nie wiesz dlaczego? Już masz odpowiedź.

Jak pozbyć się nawyku obgryzania paznokci?

Sposób 1
Samozapacie. Eksperci radzą by zwracać większą uwagę na to co robimy ze swoimi dłońmi. By nie wkładać ich do ust, uważać, kontrolować się. Rzadko kiedy jednak uzależniony od obgryzania potrafi się kontrolować.

Sposób 2
Zakup preparatu na paznokcie o gorzkim smaku. Niejedna osoba oduczyła się obgryzać dzięki preparatom typu: Gorzki paluszek. Wadą tych płynów jest to, że bardzo szybko ścierają się z palców (wystarczy umyć ręce). Nie są one drogie więc można często malować paznokcie. Niestety po kilku dniach można przyzwyczaić się do tego smaku albo zwyczajnie zapomnieć o malowaniu.

Sposób 3
Jeden z najbardziej skutecznych jednak mało estetycznych- zaklejenie paznokci plastrem. Plaster uchroni Twoje paznokcie przed obgryzaniem, niestety szybko się  brudzi i wygląda nieestetycznie. Pytanie jednak- czy obgryzione paznokcie wyglądają bardziej estetycznie? – Warto spróbować

Sposób 4
Najbardziej polecanym sposobem uporania się z nawykiem jest naklejenie tipsów na paznokcie. Doskonale chronią one płytkę paznokcia. Dodatkowo ? dla kobiet- im ładniejsze tipsy- tym bardziej przykro je zniszczyć.  Po zdjęciu tipsów, paznokcie są bardzo osłabione i łamliwe. Należy o nie wyjątkowo wtedy dbać, odpowiednio obcinać oraz nakładać odżywki i preparaty wzmacniające płytkę.

Sposób 5
Znaleźć sobie inny nawyk 😉 Np łuskanie słonecznika, rysowanie itp.

Warto wypróbować każdy dostępny sposób by tylko odzwyczaić się od obgryzania, w innym przypadku nasze dłonie mogą wyglądać jak na obrazku.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.