Parabeny – niebezpieczne dla zdrowia

parabenyNie ma chyba mężczyzny, który nie używałby chociaż jednego kosmetyku w codziennej pielęgnacji ciała. Oczywiście kobiety mają ich zazwyczaj znacznie więcej. Kremy na dzień, na noc, pod oczy, kosmetyki kolorowe itp. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że to co teoretycznie powinno upiększać lub leczyć ciało, może zabić je od środka.

Wszystko za sprawą składnika o którym ostatnimi czasy było bardzo głośno w mediach. Mowa o parabenach. Jest to kwas hydroksybenzoesowy, który obecny jest w jedzeniu np. w mrożonkach czy sokach. Jego spożycie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, ponieważ nie odkłada się w organizmie i jest łatwy do wydalenia. Inaczej jednak sprawa wygląda gdy parabeny aplikowane na skórę. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z faktu istnienia takiego składnika, a tym bardziej, że aplikuje go na siebie każdego dnia.

Parabeny są składnikiem, który jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, najczęściej dodawany jest do kremów lub balsamów. Jego obecność sprawia, że produkty mają dłuższą datę przydatności. Mają również właściwości bakteriobójcze, co jest ważne zwłaszcza w przypadku kremów w słoiczkach. Ich otwartość i dostęp do powietrza powoduje, że bakterie mają idealne warunki do rozwoju.

Dlaczego więc składnik, który zabija bakterie i przedłuża trwałość kremu uchodzi za niebezpieczny? Ponieważ naukowcy kilka lat temu zaczęli bliżej przyglądać się parabenom. Ich badania wykazały, że mogą one w sposób pośredni przyczynić się do rozwoju komórek rakowych w organizmie. Przebadano grupę kobiet, które zmagały się z rakiem piersi i wykryto, że u każdej z nich w wyciętych guzkach znajdują się właśnie parabeny. Dodatkowo zauważono, że stosowanie antyperspirantów mogło znacznie przyśpieszyć całą chorobę, ponieważ one również zawierają ten składnik. Ich stosowanie w bliskiej odległości od piersi mogło doprowadzić do tego, że parabeny się w nich odkładały. Z kolei inne badania wykazały, że również mężczyźni są narażeni ? kwas może mieć wpływ na ich płodność.

Wiele osób, które dowiadują się o skutkach stosowania parabenów zaczyna zastanawiać się jak się od nich ustrzec i czy jest to w ogóle możliwe? Otóż jest. Wystarczy czytać składy opakowań kupowanych kosmetyków. Producent ma w obowiązku poinformować klienta o tym co zawierają ich produkty. Niekiedy są one wypisane bezpośrednio na opakowaniu, a czasami na kartonikach w które są pakowane. Należy szukać napisu ?Ingredients? lub po prostu ?Składniki?. Trzeba pamiętać, że im jest ich mniej, tym lepiej dla nas. Parabeny zazwyczaj wypisane są pod koniec spisu. Mogą zawierać takie odmiany jak: Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate, Benzetonium Chloride.

Z powodu opublikowanych wyników badań na całym świecie rozgorzała dyskusja czy producenci kosmetyków wiedzieli o działaniu tego składnika. Ci zastrzegają się, że istnieją badania, które wykazałyby, że parabeny powodują raka w sposób bezpośredni. Mimo to zaczęło się wielkie szaleństwo ?eco?. Teraz niemal każdy producent oprócz dostępnych do tej pory produktów, wypuszcza równolegle serię kosmetyków, które nie zawierają elementów, które budziłyby jakiekolwiek wątpliwości. Wybierając takie kosmetyki należy zwrócić uwagę na to, że nie posiadają składniki konserwujące, dlatego mają znacznie skróconą datę ważności. Jednak nie powinien to być problem dla nikogo, kto chce mieć stuprocentową pewność, że codzienna pielęgnacja ciała jest na pewno bezpieczna dla jego zdrowia.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.