Czym są napoje energetyczne?

napoje energetyczneZapewne niejednemu z nas choć raz zdarzyło się, że po niewyspanej nocy lub po dużym wysiłku fizycznym musimy szybko wrócić do formy i odzyskać utracone siły. W takich sytuacjach coraz bardziej popularne staje się sięganie po napoje energetyczne, z ang. energy drink. Bardzo szybko podbiły one rynek na całym świecie w wielu krajach.

Ich ogólnym przeznaczeniem jest dostarczenie organizmowi jak najwięcej energii, w możliwie krótkim czasie. Z tego właśnie powodu ludzie tak bardzo pokochali napoje energetyczne, rezygnując z tradycyjnej kawy. Późniejsze badania wykazały jednak, że działanie kawy chociaż przychodzi później, daje również bardziej długofalowe efekty. Poza tym energy drinki są łatwe i szybkie do spożycia. Nie trzeba ich zaparzać, ani przygotowywać w jakikolwiek sposób. Wystarczy otworzyć puszkę i czuć jak przybywa nam energii.

Jednak naukowcy przestrzegają, że częste i w dużych ilościach ich spożywanie może być niebezpieczne dla organizmu. Zwracają szczególną uwagę na młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 12 (niektórzy lekarze uważają, że nawet 16) roku życia. Powodem są substancje, które są podstawą niemal każdego tego typu napoju. Są nimi oczywiście kofeina, która zawarta jest także w tradycyjnej kawie. Pozostałe to tauryna, guarana oraz witamina B. Mogłoby się wydawać, że nie są one tak szkodliwe, skoro wśród nich jest nawet witamina. Jednak nie jest ona zwyczajna, ponieważ jest stosowana w przypadku, gdy pacjent jest nieprzytomny po spożyciu bardzo dużej dawki alkoholu. Dlatego jej duże stężenie może być niebezpieczne dla tak młodego organizmu. Niektóre badania wykazują, że napoje te zawierają elementy, których głównym zdaniem jest rozcieńczenie krwi w organizmie. Dzięki temu serce jest w stanie szybciej je pompować. Nie jest to jednak efekt pozytywny, ponieważ może doprowadzić nawet do wylewu.

Oprócz tego stosowanie tych napojów w połączeniu z alkoholem jest tak zwaną ?Śmiertelną bombą?.  Chociaż podczas spożycia alkoholu może się wydawać, że mają one na nas zbawienny wpływ, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Stężenie alkoholu we krwi wcale nie zmaleje gdy zmieszamy go z energy drinkiem. Efekt jest taki, że osobie która pije wydaje się, że jest mniej pijana niż tej, która wypiła tyle samo alkoholu bez napoju energetycznego. Z tego powodu jest przekonana, że jest w stanie wypić dużo więcej. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć do czego może doprowadzić taka sytuacja. Duże ilości napojów energetycznych może także doprowadzić do wymiotów, nudności, palpitacji, a nawet do udaru.

Chociaż są tanie i coraz bardziej dostępne, spożywanie ich w dużych ilościach może być naprawdę sporym zagrożeniem dla organizmu. Dlatego warto lepiej zorganizować sobie wolny czas, niż potem przepłacać to własnym zdrowiem.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.