Hirudoterapia czyli leczenie pijawkami

pijawkiDla większości ludzi może wydać się to dziwne lub wręcz odrażające, jednak coraz większą popularnością na świecie cieszy się leczenie za pomocą? pijawek. Niewiele osób wie, ale jest to metoda, która była wykorzystywana już od 1550?1292 p. n. e. Już wtedy odkryto ich wspaniałe właściwości. Jednak na przestrzeni lat ich popularność malała lub wzrastała. W przeciągu ostatnich kilku lat powstało bardzo dużo gabinetów, które w swojej ofercie mają właśnie leczenie pijawkami. O ich dużym zainteresowaniu może świadczyć fakt, że w 2004 Stany Zjednoczone wpisały pijawki na listę leków, a wielu krajach Europy są refundowane.

Hirudoterapia ? bo tak profesjonalnie nazywa się ta metoda ? jest leczeniem całego organizmu człowieka. Przyssane pijawki pobierają krew człowieka, tym samym wpuszczając do jego organizmu ?jad?, który zawiera w sobie ponad 100 różnych związków leczniczych. Dlatego ich leczenie jest nie tylko miejscowe, ale za pomocą krążącej w organizmie krwi, rozprowadza się po całym układzie krwionośnym.

Leczenie to pozwala przede wszystkim na pozbycie się toksyn, które zalegają w ciele człowieka. Ich pozbycie się jest bardzo skomplikowane, jednak nie dla pijawek. Oprócz tego pijawki mogą wyleczyć choroby stawów, niepłodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz usprawniają trawienie. Mogą przyśpieszyć gojenie się ran, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Oczywiście wpływają głównie na problemy związane z układem krwionośnym: obniżają ciśnienie krwi, poprawiają krzepliwość krwi, zmniejszają ryzyko powstawania jakichkolwiek zakrzepów oraz wylewów. Leczenie tą metodą zalecane jest osobom po operacjach, ponieważ przyśpieszają gojenie się ran pooperacyjnych.

Gdy decydujemy się na taki sposób leczenia musimy pamiętać o tym, że gabinet oferujący takie zabiegi musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o tym, że osoba wykonująca zabieg posiada wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Same pijawki powinny być wyhodowane w warunkach sterylnych kultur, pomimo iż ten rodzaj pijawek występuje w naturalnym środowisku na terenie Polski. Są jednak objęte ścisłą ochroną.

Ceny tego zabiegu zazwyczaj zaczynają się od 50 zł za zabieg. Dodatkowo płaci się za każdą pijawkę. Zazwyczaj cena jednej wynosi 20 zł. Ich ilość jest ustalana z klientem i zależy od tego jakich dolegliwości chce się pozbyć pacjent oraz od tego, który jest to jego zabieg. Podczas pierwszego zabiegu nie powinno się mieć więcej niż 5 pijawek. Każda pijawka jest jednorazowa, dlatego nie należy się obawiać się ryzyka zarażenia jakąś chorobą.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.