Kim jest Banksy?

banksyBanksy czyli jeden z  najsłynniejszych grafficiarzy na świecie. Każdy kto choć trochę interesuje się współczesną sztuką, na pewno nie raz słyszał ten pseudonim. Chociaż jego prace są inspiracją dla młodych artystów i są bardzo często powielane, nikt tak naprawdę nie wie jak naprawdę Banksy wygląda i kim jest.

Zaczynał jako zwykły graficiarz, jednak tempo jego pracy było bardzo powolne. Pewnego razu gdy malował pociąg ze znajomymi, nie zdążył uciec policją. Musiał schować się pod jednym z wagonów. To wydarzenie zainspirowało go do tworzenia prac techniką szablonową, ponieważ przez kilka godzin wpatrywał się w numer seryjny, naniesiony przez szablon właśnie.

Jego prace są niesamowicie przemyślane i tym samym zmuszą odbiorcę do myślenia. Od przeciętnych  graficiarzy różni się tym, że aby zrozumieć jego twórczość trzeba posiadać przynajmniej minimalną wiedzę na temat współczesnego świata (zwłaszcza konfliktów zbrojeniowych), a także miejsca w którym dana praca się znajduje. Najczęściej ?płótnem? do jego twórczości są ulice Londynu, jednak w 2005 roku ośmielił się wykonać serię szablonów na murze dzielącym Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Grafiki przedstawiały dzieci bawiące się na tle plaży, z uśmiechniętymi buziami. Z kolei inne przedstawiały narysowaną drabinę, która stwarzała wrażenie, że do pojednania potrzeba tak niewiele.

Banksy bardzo często nawiązuje do trwających obecnie konfliktów na świecie. Jego prace mają przesłanie antykapitalistyczne, antywojenne i pacyfistyczne. Bardzo często pojawiają się w nich postacie w mundurach wojennych lub policyjnych, z karabinami, a także dzieci (bardzo często w dorosłych rolach), zwierzęta takie jak szczur czy małpa. Szablony często zbudowane są na kontrastach ? obok żołnierza z bronią stojąca z kredkami dziewczynka. Przełamuje wszelkie konwencje i łączy sprzeczne ze sobą elementy. Z niesamowitą lekkością potrafi wykorzystać przestrzeń miejską. Do elementów ulicy dołącza zaskakujące, a jednak proste grafiki, które rzucają zupełnie nowe światło na proste przedmioty codziennego użytku.

Tożsamość artysty wzbudza niewiele mniej kontrowersji co jego prace. Opinia publiczna spiera się o to kim tak naprawdę jest ten człowiek. Podobno nazywa się Robert Banks i pochodzi z Bristolu. W 2007 angielska gazeta „Daily Mail” opublikowała zdjęcie, które rzekomo przedstawia artystę. To wydarzenie wywołało spekulacje na temat tego, czy Banksy nie jest przypadkiem nie jedną, a kilkoma osobami. Nie da się ukryć, że cała otoczka tajemniczości, która jest wokół Banksiego dodaje tylko szczypty pikanterii do jego prac.

Co by na jego temat nie mówić i pisać, nie da się ukryć, że stworzył własny, unikatowy styl, który jest od razu rozpoznawany na całym świecie. I chociaż władze Londynu uważają, ze to zwykły wandalizm, graficiarze tworzący własne prace, starają się nie niszczyć jego twórczości, co świadczy o jego wielkości.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.