Kredyty mieszkaniowe drożeją

kredyty mieszkaniowe drożejąMarże kredytowe rosną, a zdolność kredytowa społeczeństwa stopniowo spada. Wszystko wskazuje na to, że marże kredytów mieszkaniowych będą spadały. A jednak, w najbliższym czasie zapowiadany jest ich wzrost. Pracownicy Comperia.pl zwracają uwagę, że wzrost marż marż kredytów mieszkaniowych stanowi swoisty trend w ostatnim czasie.

Kredyty w euro pod koniec minionego roku charakteryzowały się wyższą marżą. Zarówno w przypadku ofert standardowych jak i pakietowych odnotowano średni wzrost o 0,15 punktu procentowego. Banki naliczały przeciętnie 3,37 procent marży i 2,28 procent w przypadku kredytów promocyjnych w europejskiej walucie.

Oprócz tego, kredyty w walutach zostały stopniowo wycofywane z ofert banków. Te, które posiadają je jeszcze swojej ofercie ograniczają dostęp do nich przez wprowadzenie wymogów związanych z dochodami. Dla wielu kredytobiorców stanowią one barierę nie do przejścia. Oprócz tego, w walucie obcej możemy pożyczyć kwoty niższe niż w złotówkach. Wszystko za sprawą ryzyka wahania kursów walut. Osoby z wysokimi zarobkami mogą bez problemu poradzić sobie z większym obciążeniem ich budżetu jeśli rata wzrośnie.

Wszystko wskazuje na to, że marże kredytowe ciągle rosną i raczej nie będą niższe. Niektóre z banków w grudniu nieznacznie je podniosły. W odniesieniu do pakietowych ofert kredytów hipotecznych zanotowano, że wzrost przeciętnej marży był niższy.

W wyniku tych zmian, na rynku pojawia się coraz większa liczba inwestycji z segmentu popularnego. W wielu projektach ceny mieszkań nie przekraczają 300 tysięcy złotych, niekiedy nawet 250 tysięcy złotych. Tego typu lokali poszukują obecnie klienci. Według danych opublikowanych przez portal Expander- zdolność kredytowa Polaków ciągle maleje. Dotyczy to zarówno kredytów w euro jak i złotych. Maksymalna kwota kredytu o jaki można się ubiegać, w przypadku czteroosobowej rodziny, wynosi 8 tysięcy złotych netto.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.