Łazik Curiousity na Marsie

Mars6 sierpnia NASA miała co świętować.  Na Marsie z powodzeniem wylądował łazik o nazwie Curiosity. To ósma próba lądowania na Czerwonej Planecie ? jedna z nich się nie udała. Tym razem jednak wszystko poszło godnie z planem, chociaż było naprawdę ciężko.

Sam proces lądowania trwał siedem minut. Jak mówili pracownicy NASA było to ?siedem minut grozy?. Był on niezwykle skomplikowany ? gdyby chociaż jedna część z kilku setek mechanizmów nie zadziałała ? cała misja zakończyłaby się niepowodzeniem. Curiosity leciał na Marsa osiem miesięcy. 26 listopada zeszłego roku została wysłana kapsuła w której znajdował się łazik. W momencie zbliżania się do planety, dolna część kapsuły otworzyła się uwalniając go, a wraz z nim mechanizm, który posiadał spadochron. Uruchomione zostały silniki lądujące, które na wysokości kilometra od miejsca lądowania, amortyzowały jego opadanie. W momencie gdy łazik dotknął Marsa, kapsuła z żurawiem odłączyła się od niego i odleciała na znaczną odległość. Ten moment był bardzo ważny, ponieważ obawiano się, że kapsuła może przygnieść łazik. Na szczęście tak się nie stało i zaraz po wylądowaniu łazik wysłał pierwsze zdjęcie. Pracownicy NASA dowiedzieli się o tym 14 minut po zdarzeniu. Powodem tego jest czas z jakim na Ziemię docierają informacje wysyłane z  Curiosity. Poza tym mogą one być wysyłane jedynie przez pół doby marsjańskiej, wtedy kiedy łazik jest odwrócony w stronę Ziemi. W innym przypadku dane muszą być wysyłane przez satelitę, przez co przesyłane są wolniej. Poza tym satelita ma ograniczenia, które nie pozwalają na wysyłanie dowolnej ilości informacji.

Co ciekawe łazik ten jest największym jaki do tej pory został wysłany. Pierwsze były wielkości dziecięcej zabawki. Potem ich rozmiary rosły do wielkości kosiarki do trawy. Obecny jest wielkości małego samochodu. Niemniej jednak jego wydajność porównywana jest do Smartfona. Oczywiście jest bardziej zaawansowany technicznie, a także dużo droższy ? kosztował 2,5 mld dolarów.

Jego głównym zadaniem jest wysyłanie informacji na Ziemię, dotyczących powierzchni Marsa. On sam posiada niewielkie laboratorium chemiczne, które pozwala na natychmiastowe wysyłanie wyników. Jednak najważniejszą kwestią dla naukowców jest to, czy na Czerwonej Planecie znajduje się coś, co przypomina ludzką wodę. Odpowiedź będzie nam pozwalała na oszacowanie czy możliwe jest istnienie życia na planecie w przeszłości, a także osiedlenie się tam w przyszłości.

Curiosity jest pierwszym łazikiem, który ma wrócić na Ziemię. Ma to nastąpić za niecałe dwa lata (na Marsie minie rok). Do tej pory na pewno prześle nam wiele ciekawych informacji.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.