50. rocznica śmierci Marilyn Monroe

marilyn5 sierpnia minęło półwieku od śmierci legendy kina ? Marilyn Monroe.  Stała się jedną z największych gwiazd filmu  amerykańskiego, nie tylko lat 50-tych, ponieważ bez wątpienia jest nią do dziś. Jej niesamowita uroda, wizerunek, a także sposób zachowania przyczyniły się do tego, że chociaż odeszła z tego świata 50 lat temu, jej gwiazda żyje do dziś.

Urodziła się 1926 roku i już od pierwszych chwil życia pojawiały się problemy. Przed narodzinami jej rodzice rozeszli się. Matka miała problemy psychiczne, dlatego zdecydowała się oddać dziewczynkę gdy ta miała dwa tygodnie. Chociaż Gladys żyła dłużej od swojej córki, ta przez całe życie udawała sierotę. Nie chciała, aby cały świat dowiedział się o problemach matki, które z resztą sama najprawdopodobniej po niej odziedziczyła. Marilyn jednak do końca życia wysyłała jej pieniądze.

Już od pierwszych chwil życia rozpoczęła się wędrówka Marilyn w poszukiwaniu miłości. Była wychowywana w sierocińcu oraz kilku domach zastępczych. W żadnym jednak nie zamieszkała na dłużej. Wybawieniem od ciągłej tułaczki okazał się James Dougherty ? jej pierwszy mąż. Wyjechał on jednak na front, a młoda rozpoczynająca karierę Norma Baker ? bo tak się naprawdę nazywała ? zaczęła próbować sił w modelingu. Nie spodobało się to samemu Jamesowi, jak i jego rodzinie. Rozwiedli się po czterech latach małżeństwa.

Zadebiutowała w latach 1947-1948 pod skrzydłami 20th Century Fox. Zagrała w kilku filmach z których żaden nie okazał się być sukcesem, dlatego wytwórnia z niej zrezygnowała. Pod koniec lat 40-tych wzięła udział w rozbieranej sesji zdjęciowej, która następnie wykupiona przez Hugh Hefnera znalazła się w pierwszym na świecie wydaniu Playboya.

Pierwszym filmem w którym została zauważona była rola w ?Wszytsko o Ewie?. Chociaż zagrała postać bardzo poboczną, została doceniona przez krytyków. Na ironię była to jedna z pierwszych i pewnie ostatnich poważnych ról aktorki. W przyszłości zacznie występować jedynie w musicalach oraz komediach.

Później wystąpiła w kilku lekkich filmach takich jak ?Pobierzmy się? czy też ?Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem?. Jednak wielka rola mała dopiero nadejść. W ?Mężczyźni wolą blondynki? zagrała tytułową platynową piękność, chociaż nie była to rola pierwszoplanowa. To Jane Russell, która była wówczas większą gwiazdą, wzięła wyższą gażę za film. Jak później powiedziała sama Marilyn ?To ja powinnam zarobić więcej. W końcu to ja jestem blondynką!?. Słynne wykonanie piosenki ?Diamonds are girl?s best friend? otworzyły jej drzwi do sławy i ulokowały jej wizerunek w umysłach milionów.monroe1

Role posypały się jedna po drugiej. Warto wymienić chociażby ?Jak poślubić milionera?, ?Książe i aktoreczka?, ?Słomiany wdowiec? czy słynne ?Pół żartem pół serio? gdzie zagrała Sugar o mile brzmiącym nazwisku ? Kowalczyk. Jej role były lekkie. Bohaterki, które grała były zazwyczaj samotne, poszukujące prawdziwej miłości i nierzadko przy tym pieniędzy. Wydawały się być naiwne, wręcz zagubione w swoim życiu. Marilyn być może tak chętnie je grała, ponieważ sama w wydawała się być zagubiona. Była trzykrotnie mężatką. W 1954 wyszła za mąż za Joego DiMaggio. Nie potrafiła jednak dochować wierności i po niecałym roku od ślubu rozwiedli się. Następnie poślubiła Arthura Millera, którego żoną była przez cztery lata.

Marilyn miała problemy psychiczne. Najprawdopodobniej cierpiała na depresję i bulimię. Była uzależniona od alkoholu oraz środków nasennych. Bardzo często spóźniała się na plan, niejednokrotnie w ogóle nie przychodziła. Miała kilku psychoterapeutów, którzy wydawać by się mogło, byli zastępstwem dla jej kochanków. Niekochana od najmłodszych lat, nigdy nie znalazła prawdziwej miłości. Nawet gdy chciała wydać na świat dziecko, które kochałoby ją bezwarunkowo, jej ciało odmawiało. Dwa razy poroniła.

Pod koniec życia wdała się najprawdopodobniej w romans z Johnem F. Kennedym. Być może był to gwóźdź do jej trumny. Najprawdopodobniej romansowała nie tylko z nim, ale również jego bratem. Mówi się, że służby bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych obawiały się, że Marilyn posiądzie informacje na temat polityki kraju, a to byłoby niebezpieczne. Wielką kontrowersję wywołała gdy na 45 urodziny Johnego zaśpiewała ?Happy Birthday?. To był komunikat dla świata. Nawet jeśli ktoś do tej pory miał wątpliwości, teraz stało się jasne, że aktorka nie jest tylko dobrą znajomą prezydenta.

Jej ciało zostało znalezione martwe 5 sierpnia 1962 roku w jej domu w Los Angeles. Było nagie, częściowo przykryte prześcieradłem. W ręce trzymała słuchawkę telefoniczną. Według śledczych przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych. Do dziś jednak nie cichną spekulacje na ten temat.

Chociaż odeszła tak jak żyła; sama i z poważnymi problemami, które chciała, choć nie mogła rozwiązać (nawet w ostatniej chwili swego życia najprawdopodobniej dzwoniła po pomoc). Jej ikona przeszła do historii. Była prawdziwym symbolem seksu dla mężczyzn i ideałem do naśladowania przez rzeszę kobiet. Mówi się, że do dziś nie urodziła się jeszcze taka, która byłaby w stanie jej dorównać. Chociaż wielu próbowało, jedno jest pewne ? Marilyn Monroe była i jest tylko jedna.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.