Zniszczyła fresk, teraz chce na tym zarabiać

JezusNazwisko Cecilia Gimenez być może nie mówi zbyt wiele, ale jeśli powie się, że to kobieta, która ?odrestaurowała? freski z wizerunkiem Jezusa, pewnie większość będzie wiedziała o co chodzi. Dla tych, którzy nie kojarzą: jakiś czas temu ksiądz z lokalnej parafii poprosił jedną z wiernych o odnowienie średniowiecznych fresk ?Ecco Homo?. Niestety upływ czasu nie był dla niego łaskawy, dlatego zdecydowano się na renowację. Do dziś nie wiadomo dlaczego ksiądz wytypował akurat 80-letnią Cecilię. Ta niezwłocznie wzięła się do roboty. Efekt był opłakany. Specjaliści orzekli, że fresk został po prostu zniszczony i są nikłe szanse na to, aby przywrócić go do pierwotnego stanu.

Tymczasem kościół w Borji, bo tam znajduje się fresk, przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie da się ukryć, że pomógł w tym Internet. ?Odnowiony? Jezus stał się prawdziwym hitem w sieci i doczekał się wielu przeróbek. Turyści z całego świata przybywają, aby zobaczyć ?dzieło? Gimenez. Nie interesuje ich barokowy klasztor, gotycki kościół czy też szesnastowieczny ratusz. Przybywają tam jedynie po to, aby zobaczyć zniszczone freski.

Proboszcz wyczuł, że może zbić na tym interes i zaczął sprzedawać bilety wstępu. Gdy tylko Cecilia się o tym dowiedziała, zażądała udziału w zyskach. By zwiększyć swoje szanse, wynajęła prawnika, który reprezentuje jej interesy. Sprawa jednak nie jest prosta, ponieważ w świetle prawa Gimenez jest tak naprawdę winna dewastacji.

W chwili obecnej nie wiadomo jak potoczą się losy parafianki. Jednak w planach jest zniwelowanie spowodowanych przez nią szkód. Wnuczka malarza, który wykonał dzieło, przekazała finanse, które pomogą w przywróceniu fresku do jego pierwotnej wersji.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.