Zmarła najdłużej żyjąca kobieta na świecie

132 lataObecnie najwięcej ludzi powyżej 100 lat żyje w Chinach. Mimo wszystko to w Gruzji mieszkała najdłużej żyjąca kobieta na świecie. Zmarła dziś rano.

Nazywała się Antisa Chwiczawa i urodziła się 8 lipca 1880 roku. Jej data urodzenia jest potwierdzona wieloma dokumentami i nie ma tu miejsca na pomyłkę. Mieszkała w niewielkiej wiosce gdzie przez całe życie zajmowała się uprawą warzyw i herbaty. Jej mąż zmarł z 1949 roku. Jednak nie została sama, ponieważ miała dzieci. Dzięki temu doczekała się 12 wnuków, 18  prawnuków i 4 praprawnuków.

Była bardzo żywiołową kobietą. Pomimo sędziwego wieku była aktywna fizycznie tak długo jak to było możliwe. Jedynie kilka miesięcy przed śmiercią niedołężność przykuła ją do łóżka. Jak sama mówiła, nie chciała leżeć całymi dniami, nie była jednak w stanie prowadzić takiego życia jak do tej pory.

Na pytanie gdzie leży sekret jej długowieczności odpowiadała, że każdego dnia wypijała 50 gram czaczy ? odmiana lokalnego koniaku. Nie szczędziła też swoich płuc ponieważ od długich lat, regularnie paliła papierosy.

W momencie śmierci miała 132 lata.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.