Felix Baumgartner skoczył z kosmosu

skok z kosmosuPo pięciu latach przygotowań, symulacjach i kilku podejściach do wyczynu, w końcu się udało! Wczoraj około godziny 19 polskiego czasu, skoczek wyczynowy Felix Baumgartner skoczył z balonu z wysokości 39 km, bijąc przy tym kilka rekordów.

Cała procedura zaczęła się jednak dwie godziny wcześniej, ponieważ tyle zajęło balonowi wzlecieć na zakładaną wysokość. Gdy ten moment został osiągnięty, Felix musiał przejść przez cała procedurę kontrolną, która miała 40 punktów, wszystko po to, aby cały lot jak i lądowanie odbyło się bezpiecznie.

Początkowo zakładano, że skok będzie oddany z wysokości 36 km, jednak ostatecznie skoczył z wysokości o 3 km wyższej. Tym samym pobił rekord najwyższego lotu balonem załogowym. Jego swobodne spadanie trwało 4 minuty i 19 sekund, (poprzedni rekord wynosi 4 i 36 sekund) natomiast szybkość z jaką spadał wynosiła 1.342 km/godz. Oznacza to, że skoczek przekroczył barierę dźwięku.

Podczas trwania całego projektu w przygotowaniach brał udział Joe Kittinger, który w 1960 roku wyskoczył z balonu z wysokości 31 km. Kittinger stał się mentorem Baumgartnera i pomagał mu przejść przez wszystkie procedury przygotowujące skoczka do tego niesamowitego wyczynu.

Baumgartner po wylądowaniu powiedział, że uczucie spadania było jak pływanie w basenie bez wody. Chociaż miał niewielkie trudności, udało mu się je pokonać i ostatecznie wszystko skończyło się pomyślnie. Felix zapowiedział, że to ostatni taki wyczyn w jego karierze.

Transmisja która była nadawana za pośrednictwem portalu YouTube, miała 20 sekundowe opóźnienie na wypadek? wypadku. Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze. Teraz czekamy na kolejnych śmiałków.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.