Aukcja ze zdjęciami Marilyn Monroe w Warszawie

marilyn monroeWczoraj w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum miała miejsce wyjątkowa aukcja, na której licytowano oryginalne zdjęcia Marilyn Monroe. Ich autorem był Milton H. Greene, który przez kilka lat przyjaźnił się z gwiazdą. Dzięki temu możemy teraz podziwiać kilkaset zdjęć aktorki pokazujących ją w różnych pozach, stylizacjach, a także stanach emocjonalnych.

Przepiękny i bogaty zbiór tych fotografii trafił w ręce szefa Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, który robił interesy z Dino Matingasem. Gdy finansista popadł w długi wyegzekwowano, że częścią ich spłaty będą zdjęcia Monroe, które wówczas były w jego posiadaniu. Gdy tylko zdjęcia trafiły do Warszawy postanowiono je sprzedać.

Aukcja cieszyła się niesamowitym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów z całego świata. Nawet organizatorzy nie przewidzieli, że urośnie ona do tak dużych rozmiarów. Również ceny jakie padły podczas licytacji były oszałamiające. Najwyższą cenę osiągnęła słynna fotografia aktorki w stroju baletnicy. Została ona sprzedana za 60 tys. złotych czyli trzykrotne przebicie ceny wywoławczej. Łączna kwota osiągnięta podczas wczorajszej aukcji wynosi 2,4 mln złotych. Sprzedane zostały wszystkie wystawione zdjęcia, oprócz jednego.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.