„Jesteś Bogiem” zakazane

krzysztof kozakNajgorętszym polskim filmem ostatnich lat jest niewątpliwie ?Jesteś Bogiem?. Film ukazujący drogę do sławy hiphopowej grupy wzbudza wiele emocji i prowokuje do dyskusji. Pomimo szerokiej rzeszy fanów, niektórzy uważają, że obraz momentami bardzo odbiega od rzeczywistych wydarzeń.

Takiego samego zdania był Krzysztof Kozak, który w latach 90-tych był właścicielem wytwórni, która miała wydać pierwszą płytę grupy. Ostatecznie do transakcji jednak nie doszło. Film zaś ukazuje, że producent nielegalnie wydał kilka ich utworów, równocześnie grożąc raperom.

Tuż po premierze filmu, producent wraz z rodziną wybrał się na seans filmowy. Tym co zobaczył na ekranie był zszokowany. Uważa, że został w filmie pokazany jako gangster i osoba, która nie zawsze postępuje uczciwie. Jest to w jego odczuciu krzywdzące dla jego wizerunku, jako osoba, która nadal robi interesy. Zapowiedział więc, że wejdzie na drogę sądową, aby dochodzić swych praw.

Jak powiedział, tak zrobił. Wynikiem tych działań jest zablokowanie dystrybucji filmu poza salami kinowymi. Mówiąc w skrócie: film nie może być wydany na nośniku DVD, ani Blu-ray przez następne 6 miesięcy. Ponadto przed każdorazowym wyświetleniem filmu w kinach musi pojawić się następujące oświadczenie:  „W związku z wytoczeniem przez Krzysztofa Kozaka powództwa o ochronę dóbr osobistych producent i dystrybutor filmu ?Jesteś Bogiem? informują, iż przedstawienie postaci Krzysztofa Kozaka w filmie może potencjalnie stanowić naruszenie jego dóbr osobistych”.

Możliwe, że to tylko tymczasowe załagodzenie sprawy. Czas pokaże czy Kozak będzie chciał uzyskać zadośćuczynienie w postaci pieniężnej.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.