Własna nieruchomość a wysokość emerytury

Własna nieruchomość a wysokość emeryturyOkres emerytury  budzi zazwyczaj negatywne skojarzenia. Dlaczego? Tego typu sytuacja spowodowana jest faktem, i ż emerytury Polaków nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb osób starszych.  Od pewnego czasu, mówiąc o dodatkowych środkach na emeryturę, na pierwszy plan wysuwa się odwrócona hipoteka. Ministerstwo Finansów przygotowało założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nadal nie wiadomo kiedy tego rodzaju możliwość będzie dostępna.

Projekt zakłada, że osoby posiadające własną nieruchomość ( będące właścicielami lub współwłaścicielami) będą mogły przekazać prawo do niej w zamian za wypłatę dodatkowych środków do emerytury. Instytucja  finansowa zobowiąże się w ten sposób do wypłacenia kredytu w całości bądź w ratach, w wysokości należącej od wartości domu bądź mieszkania.

Po śmierci właściciela nieruchomości , stanie się ona własnością instytucji finansowej. Seniorzy zobowiązani będą do utrzymywania danego mieszkania w dobrym stanie oraz do jego ubezpieczenia.

Jakim zainteresowaniem będzie cieszył się odwrócony kredyt hipoteczny?

Na zachodzie brakuje chętnych na tego typu produkt finansowy. W Polsce wymagał  będzie oswojenia społeczeństwa z taką koncepcją. Z pewnością będzie to bardzo  interesujące wyjście dla osób, które nie posiadają spadkobierców.

Narazie, odwrócony kredyt hipoteczny jest tylko propozycją ?niektóre firmy postanowiły wykorzystać lukę na rynku. Pojawiają się komercyjne fundusze hipoteczne, które oferują emerytom dożywotnią wypłatę rent w zamian za zrzeczenie się praw do określonej nieruchomości.

Nowi oraz starzy właściciele, pod jednym dachem?

Innym rozwiązaniem, zbliżonym do koncepcji odwróconej hipoteki, jest skorzystanie z prawa dożywocia. Właściciel nieruchomości przenosi prawo do nieruchomości na nabywcę, w zamian może dożywotnio pozostać w mieszkaniu. Senior może zajmować pokój bądź część nieruchomości do końca swoich dni. Nabywca zobowiązany jest również pomagać ?staremu? właścicielowi, zapewniając mu wyżywienie, odzież, prąd , opiekę w trakcje ewentualnej choroby itp.

Ryzyko tej możliwości polega na tym, że można trafić na współlokatorów, z którymi trudno się porozumieć. Jeśli ktoś zdecyduje się na taka możliwość, powinien dobrze rozważyć wybór  nabywcy.

Duże na małe?

Posiadacze nieruchomości, którzy nie chcą rezygnować z prawa do niej- mają kilka możliwości do wyboru. Pierwsza z nich przeznaczona jest do osób, właścicieli dużych mieszkać lub domów. Nieruchomości posiadające dużą powierzchnię bardzo często nie są adekwatne do potrzeb seniorów, ze względu na niewykorzystaną przestrzeń, wysokie koszty utrzymania czy konieczność korzystania z wysokich schodów. W takim przypadku istnieją dwie możliwości.

Duże mieszkanie bądź dom możemy sprzedać, a  za uzyskane środki kupić dwa mniejsze mieszkania- jedno do zamieszkania, drugie zaś do wynajęcia. Zaletą tego wyboru jest fakt, że emeryt może czerpać co miesiąc dodatkowe zyski z wynajmu drugiego mieszkania, a jeśli będzie potrzebował dużej ilości środków ? może nieruchomość sprzedać.

Drugą możliwością po sprzedaży nieruchomości jest zakup mniejszej i pozostawienie reszty środków na oszczędności. Cześć z nich można odłożyć, a część zainwestować. Jest to bardzo dobry pomysł, dla osób ktre po sprzedaży nieruchomości nie otrzymałyby wystarczająco dużo środków, aby zakupić dwa mieszkania.

Warunkiem powodzenia takiego modelu jest samodyscyplina, aby w krótkim czasie nie wydać wszystkiego- umiejętnie korzystać z pieniędzy przez kilkanaście lat.

?Lokatorzy międzypokoleniowi?

Ta możliwość dotyczy emerytów szukających dodatkowych środków- możliwość taką daje wynajem pokoju bądź kilku pokoi np. dla studentów. Co roku jesienią, w miastach akademickich można spotkać się z problemem niewystarczającej liczby lokali dla studentów. Młodzież szuka taniego wynajmu, bardzo chętnie decydując się na opłacanie jednego pokoju w domu bądź mieszkaniu.

We Francji dostępne są specjalne programy, w ramach których studenci mieszkają za darmo bądź płacom osobom starszym, symboliczne kwoty za wynajem pokoju- w zamian pomagają seniorom w pracach domowych i opiekują się nimi. Inicjatywa ? lokatorzy miedzy pokoleniowi? cieszy się tak sporym zainteresowaniem, podobne programy wystartowały w Hiszpanii oraz Niemczech.

Bez dodatkowych środków emerytury nie są wystarczające na cieszenie się spokojną starością. Jeśli nie jesteśmy w stanie uzbierać odpowiedniej kwoty, wykorzystanie nieruchomości  w celu pozyskania dodatkowych pieniędzy wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.