Czy konto walutowe się opłaca?

Czy konto walutowe się opłaca?Należysz do osób, które często podróżują i zastanawiasz się nad założeniem konta walutowego? Nie jest to wyjście dzięki któremu zaoszczędzisz dużą ilość pieniędzy. Tylko niektóre z banków wydają konta debetowe rozliczane w walucie rachunku.

Wakacje to czas bogaty w zagraniczne wyjazdy. Jest to okres różnego rodzaju dociekań ze strony konsumentów odnośnie ograniczenia różnic kursowych oraz opłat pobieranych w czasie transakcji w obcych walutach.

Okres wakacyjny i związane z nim wyjazdy bardzo często są powodem dociekań konsumentów odnośnie różnic kursowych oraz transakcji w obcych walutach. Coraz częściej spotkać się można z sytuacją, w której ludzie decydują się na założenie rachunku walutowego, ponieważ boją się zabierać ze sobą gotówki.

Tego rodzaju idea ma oczywiście sens, ale niestety tylko niektóre instytucje finansowe mają w swoich ofertach karty debetowe rozliczane w walucie rachunku. Posiadanie konta bez karty, na zagranicznym wyjeździe mija się z celem.

Banki na naszym rynku nie skupiają się na rachunkach w obcych walutach- jeśli chodzi o konto w euro z kartą debetową otrzymamy to wszystko w dziewięciu bankach,. Zupełnie inaczej jest jeśli chodzi o dolara amerykańskiego czy brytyjskiego funta.

Zanim zdecydujemy się na założenie rachunku walutowego powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Bardzo interesujące rozwiązanie posiada w swojej ofercie Citi Handlowy, który swoim klientom (właścicielom rachunku) daje możliwość przed dokonaniem zagranicznej płatności, do wymiany konta na inne( zmianę przynależności konta). Za pomocą tej samej karty klienci są w stanie skorzystać ze środków zgromadzonych na ich koncie, bez różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatu mogą być tak samo wysokie jak w Polsce. W najdroższych przypadkach wynosi 3-4 procent.

Zakładając wakacyjne konto walutowe musimy zdawać sobie sprawę, że po powrocie może generować dodatkowe, niepotrzebne nikomu koszty. Oprócz tego waluta rachunku i karty do rachunku mogą się okazać nieprzydatne w niektórych miejscach świata np. Egipcie czy Turcji. Z tego właśnie powodu konta walutowe bardzo często okazują się być złym pomysłem. Dużo lepiej wyjdziemy jeśli zdecydujemy się na najzwyklejszy rachunek osobistych w naszych polskich złotych, który pomimo spreadu przy zagranicznych transakcjach okaże się być bardziej uniwersalnym.

 


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.