Ubezpieczenie zdrowotne- co to jest okres karencji?

ubezpieczenie zdrowotne co to jest okres karencjiW wypadku, podpisywania umowy dotyczącej ubezpieczenia zdrowotnego, często pojawia się pojęcie ??karencji??. Co to takiego jest karencja? Jest to bardzo ważne element umowy, na który powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ oznacza on pewien okres po wykupieniu polisy, w którym zakład ubezpieczeniowy, nie obejmuje nas ochroną (tak jak byśmy nie byli ubezpieczeni). Jest to czas zazwyczaj mieszczący się w przedziale około trzech lub czterech miesięcy, w którym nie uzyskamy świadczenia. Jedynym odstępstwem będzie w tym czasie zdarzenie, które będzie następstwem nieszczęśliwego wypadku, wtedy możemy liczyć na ewentualne odszkodowanie.

Okres karencji, wprowadzany jest przez zakłady ubezpieczeniowe, w celu zabezpieczenia się, na wypadek, gdyby klient planował wykorzystać pobrane świadczenia, jeszcze przed podpisaniem umowy. Innymi słowy mówiąc, czas karencji, stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe dla firmy ubezpieczeniowej i eliminuje jednocześnie takie sytuacje, w których na przykład potencjalny klient specjalnie wykupuje ubezpieczenie, z myślą o tym, że przeprowadzi bardzo kosztowne badania, itp. Ponadto, warto wiedzieć, że niektórzy ubezpieczyciele, przed przydzieleniem ubezpieczenie, wymagają od klienta dostarczenia informacji, potwierdzających to, że cierpi on na jakąś przewlekłą chorobę czy nie. Stanowi to gwarancję, że taka osoba, nie będzie nadużywać świadczeń.

Pamiętajmy także, że okres karencji, to nie zawsze 3-4 miesiące, czasami może być on dłuższy. Zależy to bowiem, od konkretnych świdaczeń. Jeśli chodzi o chorobę, może on ograniczyć się do zaledwie 2 miesięcy, ale w przypadku ciąży i porodu- nawet do 10 miesięcy. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed pospisaniem umowy o ubezpieczenie zdrowotne, dokładnie przeanalizować swoją życiową sytuację. Pozwoli nam to zaoszczędzić sobie rozczarować, w sytuacji, gdy nie uzyskamy ochrony, gdy tego właśnie oczekiwaliśmy.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.